
Český film Lišejníky se představil na Mezinárodním filmovém festivalu životního prostředí FICA v Cidade de Goiás
20.07.2025 / 00:46 | Aktualizováno: 20.07.2025 / 00:53
Česká republika se dne 12. června 2025 představila na 26. ročníku Mezinárodního filmového festivalu životního prostředí FICA (Festival Internacional de Cinema e Vídeos Ambientais) ve městě Cidade de Goiás (stát Goiás). Jeho hlavním pořadatelem je vláda státu Goiás prostřednictvím Sekretariátu pro kulturu. Za přítomnosti režiséra Ondřeje Vavrečky se na festivalu promítal dokumentární snímek " Lišejníky" z roku 2024. Vavrečka se v něm na tyto organismy dívá vědecky a zároveň kontemplativně a svým filmem ukazuje, že alternativou k neustálé expanzi může být zakládání symbiotických společenství, v nichž má každý život stejnou váhu.
Český snímek bylo možné vidět v nově zrekonstruovaném divadle Teatro São Joaquim, kromě této scény byl festival rozprostřen prakticky po celém historickém středu města a jeho součástí byla i hudební vystoupení, přednášky a workshopy.
Šestidenní FICA si postupně vydobyl prestižní místo na brazilské filmové scéně, jeho hlavní zaměření je stále na domácí kinematografii a zahraniční snímky tvoří okolo pětiny festivalu. V letošním roce byly vedle českého filmu vybrány pro projekci filmy například Srbska nebo Kazachstánu. Na festival se zapsalo více než 1400 filmů z 88 zemí, 25 států brazilské federace a Federálního Distriktu. FICA je zároveň místem pro reflexi, dialog a mobilizaci vysoce aktuálních témat. Pozornost je potom věnována Cerrado – brazilské savaně a klimatické rovnováze.
FICA je zároveň největší kulturní událostí historického města Cidade de Goiás, bývalého hlavního města stejnojmenného státu Goiás. Hlavnímu pořadateli, vládě státu Goiás a sekretariátu pro kulturu se podařilo pořádáním festivalu velmi dobře zviditelnit tuto část Brazílie, jinak známou spíše domácímu publiku. Přitom jde o jedno z velmi dobře uchovalých historických měst, jež je zároveň spojeno s jednou z významných osobností brazilské poezie, Corou Coralina. Téma životního prostředí, letos spojené s problematikou původního obyvatelstva, je v Brazílii prioritním tématem, proto se daří festivalu získávat i finanční a nefinanční podporu státu i sponzorů, partnerem je mimo jiné i Federální univerzita Goiás (UFG), obchodní komora Fecomércio apod. Díky tomu byla celá akce i jednotlivé snímky široce medializovány, včetně rozsáhlého katalogu, propagačních a upomínkových materiálů.
Záměrem velvyslanectví je pokusit se představit některý z českých dokumentů i v příštím roce a participovat i na doprovodných aktivitách.
Pavla Havrlíková, která se projekce českého snímku účastnila, společně s režisérem Ondřejem Vavrečkou poskytly rozhovory zaměřené na význam festivalu v rámci spolupráce České republiky a státu Goiás v kulturní oblasti a rovněž o české participaci na FICA.
Ondřej Vavrečka, který se nyní věnuje v rámci dokumentární tvorby tématice betonu, následně navštívil hlavní město Brasília, kde ho zástupce vedoucí úřadu Pavel Šára provedl brutalistní budovou českého velvyslanectví, následně si režisér Vavrečka prohlédl i budovy ambasády Slovenska.
Dokumentární snímek Lišejníky je třetím projektem, kterým se v posledních dvou letech prezentuje česká kultura v brazilském státu Goiás, a to po rozsáhlé výstavě Vila Tugedhat v Goiánia (2024) a koncertech Check Accordion Trio v Pirenópolis a Goiánia (2023). Kromě toho proběhla i přednáška v oblasti kyberkriminality českých expertů z Technické univerzity Brno a MUNI na federální univerzitě v Goiánia UFG a účast Česka na zemědělském veletrhu Tecnoshow v Rio Verde v roce 2025.