
Snídaně k Mezinárodnímu dni lidských práv se Cinarou Wagner Fredo
14.12.2024 / 22:43 | Aktualizováno: 14.12.2024 / 22:54
Tradiční snídani u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv uspořádala v Brazílii velvyslankyně Pavla Havrlíková dne 4. prosince a již druhým rokem ji zaměřila na postavení žen v brazilské společnosti. V letošním roce byla snídaně věnována rovnoprávnému postavení žen v administrativě, konkrétně v armádě. Jde o téma, které v Brazílii silně rezonuje, stejně jako například situace žen podnikatelek či rovné odměňování mezi ženami a muži. Hostem snídaně byla Cinara Wagner Fredo, zástupkyně náměstka ministra obrany a nejvýše postavená žena v tomto rezortu. Společenské akce se dále účastnily velvyslankyně akreditované v Brazílii. Součástí aktivity byla i panelová výstava České hrdinky.
V úvodu snídaně česká titulářka objasnila význam tématu lidských práv v České republice, zmínila projekty, které byly v Brazílii v minulosti realizovány v rámci transformační spolupráce a objasnila původ lidskoprávních snídaní, které se konají na velvyslanectvích v celé řadě zemí světa.
Cinara Wagner Fredo patří do civilní části brazilského Ministerstva obrany, v kabinetu náměstka ministra má na starosti otázky plánování a rozpočtu. Jejím domovským úřadem je Ministerstvo hospodářství.
Zaměstnávání žen v armádě v Brazílii je tématem, které bylo dlouhou dobu tabu a ženy sice v armádě působí, nicméně především v oblasti administrativy, logistiky a zdravotnictví.
Přesto, že se v posledních dekádách zvyšuje přítomnost žen v armádě, ženy ve vysokých funkcích chybí. Jedním z důvodů je, že kariérní postup je pomalý. V minulosti byl omezený přístup žen do armády zdůvodňován i fyzickými rozdíly mezi muži a ženami a také rozdílnou fyzickou odolností. Mezi důvody však byla například i nekompatibilita s mateřstvím a péče o malé děti a nasazení v obtížných podmínkách. Armáda proto hledá inspiraci v jiných zemích (např. v Izraeli), ve kterých se podařila najít kompatibilitu rodinného života a vojenské kariéry.
Teprve v lednu 2025 bude na základě prezidentského dekretu otevřen veřejný konkurz pro ženy, které by – na dobrovolné bázi – chtěly vstoupit do bojových jednotek brazilských ozbrojených sil. Celkem bude k dispozici 1,5 tisíc míst, z nichž 155 je určeno pro námořnictvo, 1010 pro pozemní vojsko a 300 pro letectví. Volná místa budou rozdělena mezi 28 municipalit ve 13 státech a Federálním distriktu. Všeobecně je tento konkurz považován na historický milník v rozšíření role žen v brazilských ozbrojených silách.
Pro ženy není vojenská služba v Brazílii povinná, nicméně se na ni mohou přihlásit dobrovolně, a to na základě veřejného konkurzu. V otázce příležitosti z pohledu funkcí existuje v brazilské armádě rovnoprávnost mezi muži a ženami, stejně jako v platových podmínkách.
Velvyslanectví v rámci akce zároveň vystavilo panely o významných ženách v české historii České hrdinky, pro řadu hostů byl například novinkou český původ Madeleine Albright.