english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika pomáhá snižovat úmrtnost novorozenců v Libanonu

Dne 5. prosince 2023 se na Ministerstvu zdravotnictví Libanonu uskutečnilo slavnostní předání vázaných peněžních darů České republiky pro vládní nemocnice v Sir Dennieh a Orange Nassau v Tripoli.  Obě nemocnice obdržely zdravotnické vybavení pro neonatální jednotky intenzivní péče od české společnosti TSE. Dary byly financovány z Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu na období 2022–2024 schváleného v listopadu 2021.
 

MoPH_1

MoPH_1

 

Předání se uskutečnilo za přítomnosti ministra zdravotnictví Libanonu Dr. Firase Abiada, velvyslance ČR v Libanonu Jiřího Doležela, zástupce WHO v Libanonu Dr. Abdinasira Abubakara, ředitelů libanonských vládních nemocnic a zástupců největších libanonských médií.

Česká společnost TSE spol. s.r.o. dodala v rámci daru do nemocnic novorozenecké inkubátory, fototerapeutické lampy a  novorozenecké ohřívače v hodnotě 2,6 mil. Kč pro státní nemocnici Orange Nassau v Tripoli a 3,909 mil. Kč pro státní nemocnici Sir Dennieh na severu Libanonu.

Velvyslanec ČR Jiří Doležel vyzdvihl program české rozvojové spolupráce, zvlášť v sektoru zdravotnictví. Poukázal na skutečnost, že pomoc v oblasti neonatologie významně přispívá ke snižování vysoké úmrtnosti předčasně narozených dětí v Libanonu (podle UNICEFu až 44%) a ke zlepšení  kvality péče o předčasně narozené děti a zvýšení kvality poskytovaných  nemocničních služeb.

Ministr zdravotnictví Firas Abiad poděkoval České republice za dlouhodobou podporu libanonskému zdravotnímu sektoru, rekapituloval dosavadní poskytnutou pomoc pro libanonské státní nemocnice a zmínil také význam pomoci ČR pro libanonské bezpečnostní složky.

MoPH_2

MoPH_2

České zdravotnické zařízení  pomáhá zvyšovat kvalitu zdravotní péče v Libanonu.

Pomoc ČR libanonskému zdravotnictví začala spoluprací s Univerzitní  nemocnicí Rafíka Harírího v Bejrútu v roce 2018, kdy Česko financoval v rámci programu MEDEVAC nákup očního přístroje (v hodnotě 2,5 milionu Kč). Od roku 2018 bylo prostřednictvím programu MEDEVAC během 6 misí v nemocnici českým lékařským oftalmologickým týmem úspěšně provedeno více než 500 bezplatných operací šedého zákalu pro sociálně slabé obyvatele Libanonu a syrské a palestinské uprchlíky. V roce  2021 obdržela nemocnice darem od ČR  speciální porodní lůžka a novorozenecké postýlky a elektrokoagulační přístroje od firmy Linet, v celkové hodnotě 3,5 milionu Kč a  v roce 2022  vybavení pro neonatální jednotku intenzivní péče od společností LINET, TSE a SMT, financovaného z Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu.

V roce 2022 byla pomoc ČR rozšířena do dalších částí Libanonu. Ve státní nemocnici v Baalbeku byla z prostředků Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého východu zřízena nová neonatální jednotka intenzivní péče, první v celém regionu Baalbek – Hermel. Zařízení v hodnotě 5. milionů Kč dodaly české společnosti Linet, TSE a SMT. V tomto roce obdrží nemocnice z prostředků Rekonstrukčního programu  darem speciální sanitku pro transport novorozenců a předčasně narozených dětí, která bude sloužit celému region Baalbek – Hermel, vyrobenou českou společností Royax, s.r.o., v hodnotě 3,6 milionu Kč.

ON_2

ON_2

ON_3

ON_3

 

Multilaterální spolupráce ve zdravotnictví

Dlouhodobým problémem je v Libanonu nakládání s biologickým odpadem ve zdravotnictví, pro které dosud neexistuje udržitelné řešení. Česko, Slovensko a Rakousko iniciovaly  diskuzi na toto téma, která vyústila v společný projekt s agenturou OSN pro životní prostředí (UNEP), který má za cíl vytvořit koncepci nakládání s biologickým odpadem a v rámci pilotního projektu zprovoznit spalovnu tohoto rizikového odpadu. Parterem na libanonské straně je vojenská nemocnice v Bejrútu. Příspěvek ČR ve výši 150. 000 USD je hrazen z prostředků Rekonstrukčního programu vlády ČR v regionu Blízkého Východu. I tento projekt nabízí možnost zapojení se českých firem formou dodání zařízení, technologií, či know-how.

Lýdia Skolilová, ekonomická diplomatka, velvyslanectví ČR v Bejrútu