english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo LinkedIn logo

Energetika - aktuální obchodní téma

(Archivní článek, platnost skončena 30.08.2010 / 02:00.)

Možnosti uplatnění českých firem v oblasti energetiky

Libanon trpí nedostatečnou kapacitou zdrojů elektrické energie

Libanon trpí nedostatečnou kapacitou zdrojů elektrické energie. Možnostmi výstavby nových zdrojů se libanonská vláda zabývá od roku 1990. Právě v oblasti dodávek energetických zdrojů a rozvodu elektřiny by se mohly uplatnit české firmy.

Libanon patří mezi dlouhodobé české obchodní partnery. Český vývoz do této středomořské země v roce 2008 dosáhl 39,4 mil. USD. Za období leden–červen 2008 pak 18,4 mil. USD. Nehledě na obtížnou globální ekonomickou situaci si vedou čeští vývozci v Libanonu i v letošním roce poměrně dobře, když realizovali ve stejném období t.r. vývozy svého zboží v hodnotě 17,7 mil. USD.

Jedním z chronických problémů Libanonu je nedostatečná kapacita energetických zdrojů a malá spolehlivost dodávek od sousedních zemí, které mají obdobné problémy, zvláště v období špičkových odběrů. V roce 2009 je prozatím, tj. za 7 měsíců, ztráta na dodávkách elektrické energie vyčíslena na 1 mld. USD. Potřeba elektřiny pro celý Libanon je spočítána na 2 400 MW, celková produkce elektřiny je v současnosti max. 1 500 MW. Rozdíl mezi požadovanou a skutečně dodanou hodnotou je cca 850 MW.

Od  konce občanské války v Libanonu v r. 1990 se vláda zabývá otázkou rehabilitace a výstavby nových zdrojů elektrické energie. Bylo zpracováno celkem 19 studií, ale bohužel k dnešnímu dni bez výsledku. Sektor energetiky, resp. elektrické energie je za sledované poslední 3 roky ve ztrátě mezi USD 800 mil. až 1 mld. USD  ročně. Předpokládané investice do generálních oprav a modernizace energetické sítě země jsou odhadovány na částku min. 3 mld. USD a časový harmonogram pro dosažení požadovaných 2 400 MW elektrické energie je stanoven na období nejméně 3 let. Současný neuspokojivý stav není možné nadále prodlužovat. Je jasné, že pro nadcházející vládu to bude nejdůležitější úkol jejího mandátu. Vláda bude muset tedy počítat minimálně s výdaji ve výši 3 mld. USD a časovým obdobím delším 3 let ke stabilizaci dodávek elektrické energie. Bude muset začít konat (též s ohledem na kapacity světových výrobců) co nejdříve.

Zastupitelský úřad ČR v Bejrútu doporučuje proto českým výrobcům směřovat svůj zájem i na Libanon. Velvyslanectví je připraveno pomoci zájemcům,kteří by o rehabilitaci energetického sektoru Libanonu projevili zájem, připravit odbornou prezentaci firem a pomoci při zajištění návštěvy Libanonu např. s cílem a na místě provést tzv. feasibility study. Libanonský bankovní sektor je považován ze velmi stabilní. S ohledem na to by bylo možné, v určité fázi jednání (na firemní úrovni) uvažovat o přizvání těch zástupců českých komerčních bank, které o aktivity českých podnikatelů v Libanonu  projeví zájem. Za nespornou výhodu v Libanonu lze považovat reference na české energetické firmy, které se v minulosti podílely na výstavbě a provozu energetických zdrojů v oblasti (např. Sýrie, Spojené arabské emiráty, Egypt a český rozvojový program rehabilitace sítě v palestinském Túbásu).

Případné dotazy, resp. jednání v uvedené věci, je doporučeno směřovat přímo na obchodně ekonomický úsek Zastupitelského úřadu ČR v Bejrútu, p. Ing. Petra Sochora, telefon ZÚ (centrála): 009615929010 nebo 009615 929011 resp. 009615929012; e-mail: beirut@embassy.mzv.cz (nebo také na: czechemb@cyberia.net.lb); fax: 009615922120.