česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Webinář ukázal základy ověření obchodního partnera

Velvyslanectví spolu s partnery ve svém webináři ukázalo možnosti základního ověření čínského obchodního partnera, tak aby měl každý možnost kvalitního výběru.

19. února se uskutečnil webinář organizovaný velvyslanectvím České republiky v Pekingu ve spolupráci s agenturou CzechTrade a advokátní kanceláří Burkardt & Partner Shanghai s názvem „Jak snížit rizika při obchodování s Čínou – nákup z Číny“. Důvodem jeho vzniku byly pravidelné žádosti českých firem o pomoc s prověřením čínských firem, případně dokonce s již vzniklým obchodním sporem. Hlavním tématem tak bylo ukázat možnosti základního prověření čínských firem svépomocí, zejména ověření příslušných náležitostí jednotlivých dokumentů.

V minulém roce výrazně narostl český export do Číny a dosáhl výše 78 miliard Kč (statistická metodika pohybu zboží přes hranice), což z Číny dělá náš největší exportní trh v Asii. Zároveň je Čína druhým největším importním partnerem ČR a v roce 2024 představoval dovoz z Číny do ČR hodnotu 920 miliard Kč. Čína disponuje silnou výrobní základnou pro export, přičemž čínský vývoz momentálně podporuje také snížená domácí poptávka. 

Nákup zboží v Číně může poskytovat výhody v podobě nízkých výrobních nákladů, nízké regulace, široké nabídky produktů, výrobních kapacit, vybudovaných dodavatelských řetězců, rozvinuté logistiky, rychlosti dodávek, desetiletí zkušenosti s exportem či možností customizace. Mnoho českých firem však řeší otázku, jak najít správného obchodního partnera a vyvarovat se potenciálním problémům s kvalitou, nedodáním zboží apod. Aby obchod proběhl v pořádku, je potřeba si firmu prověřit, věnovat pozornost kontrole kvality, logistice, platebním podmínkám a smluvnímu ukotvení obchodního vztahu.

Základní prověření a varovné signály

Základem prověření je vyžádat si obchodní licenci (viz obrázek 1) a tu následně ověřit v online registru https://www.gsxt.gov.cn/index.html (viz obrázek 2). Zde naleznete výši kapitálu firmy či rámec podnikání, což vám napoví, zda je firma výrobcem produktů, nebo pouhým prodejcem apod (viz obrázek 3). Zkontrolujte si název firmy v čínských znacích, které každá firma musí mít registrované. Důležité je také ověřit si reálnou existenci daného pracovníka ve firmě. Může se totiž stát, že Vás osloví osoba vystupující jménem společnosti, ve které nepracuje.

Dále je potřeba dát si pozor na následující varovné signály: webové stránky - pokud firma nemá webové stránky či pokud působí amatérsky, nemají oficiální registraci čínských úřadů (viz obrázek 4) a chybí verze v čínštině; špatné či neplatné razítko - neplatné razítko snižuje uplatitelnost nároku u soudu, ; a bankovní účet - ten by měl být veden ve stejné provincii, kde sídlí firma a na firmu, nikoliv na fyzickou osobu, opatrnost se vyplatí rovněž při požadavku na platbu přes Western Union, Wise, atd., případně platbu do ciziny.

Dbát zvýšené opatrnosti je rovněž třeba, pokud obdržíte nerealistickou nabídku například ve výši několika měsíční produkce, jednání probíhá rychle a často následuje pozvánka do Číny. Touto taktikou se firmy většinou snaží protistranu k zaplacení notářských, překladatelských či dalších poplatků, na což často pod vidinou následného vysokého zisku přistoupí. Z obchodu pak obvykle z různých důvodů sejde.

V případě zájmu o spolupráci většího rozsahu se vyplatí nechat si zpracovat komplexní credit report od poradenské firmy, která Vám o vyhlídnutém obchodním partnerovi zjistí podrobné informace. 

Nejlepším a zaručeným způsobem, jak si firmu prověřit, je přijet do Číny a osobně daného obchodního partnera navštívit.

Kvalita výrobků

Při nákupu v Číně je potřeba dodavateli co nejpřesněji definovat nakupované zboží (výkresy, certifikace, normy, atd.), abyste se vyhnuli případným problémům. Objednejte si vzorky a pokud je to možné, přijeďte osobně do továrny, abyste si mohli zkontrolovat výrobní proces, jaké jsou používány materiály, obaly, atd. Při sepisování smlouvy jasně definujte podmínky kvality či postup v případě reklamace.

Vyplatí se také investovat do kontroly kvality zboží, například objednáním si služby u kontrolní firmy. Tímto se vyhnete situaci, kdy Vám do České republiky přijede kontejner nepoužitelného zboží.

Dodací lhůty a logistika

Při nákupu z Číny je nutné mít na paměti, že proces doručení zboží může být komplikovaný a ne vždy rychlý. Firmy pro přepravu svého zboží nejčastěji používají námořní dopravu, jejíž dodací lhůta bývá 30-60 dní a je cenově výhodná, zejména pro velké a objemné zásilky. Nejrychlejší je letecká doprava trvající 7-15 dní, která je ovšem dražší a vhodná pro menší a středně velké zásilky. Třetí možností je železniční doprava s dodací lhůtou 15-25 dní, ta ovšem vyžaduje delší plánování, neboť kapacity železnic jsou omezené.

Dodací lhůty může také ovlivnit celní odbavení, sezónní vytížení (svátky, období výprodejů jako Black Friday), typ zboží (některé zboží vyžaduje speciální kontroly), rozdílné podmínky různých dopravců a nepředvídatelné události (konflikty, přírodní katastrofy, apod.).

Platební podmínky

Existuje několik možností, jak čínskému dodavateli zaplatit za zboží. První je platba předem, kdy kupující zaplatí částku před odesláním zboží. To samozřejmě představuje riziko, že čínská firma zboží neodešle (nebo odešle nekvalitní) a doporučuje se tuto metodu používat pouze u důvěryhodných odzkoušených prodejců. 

Druhou možností je platba na dobírku, kterou ale může prodejce považovat za rizikovou a tudíž odmítnout takto zásilku zaslat, případně naúčtovat vyšší cenu za zboží či dopravu. Podobnou situaci představuje platba po dodání zboží, kdy kupující zaplatí až po obdržení faktury. V tomto případě ale taktéž hrozí, že ji dodavatel odmítne z důvodu vyššího rizika.

Dalším způsobem je platba přes zabezpečenou online platformu (např. Alibaba Trade Assurance či PayPal), která drží peníze, dokud kupující nepotvrdí přijetí zboží. Výhodou je bezpečnost pro obě strany, nevýhodou poplatky, které si účtuje platforma. Podobnou možností je akreditiv platba zprostředkovaná bankou, která ovšem taktéž účtuje poplatky a obnáší složitější administrativu.

Nejčastěji používaným způsobem při nákupu z Číny s nízkým rizikem pro obě strany je zálohová platba, kdy kupující zaplatí část ceny předem a zbytek až po dodání zboží. Vyžaduje ovšem důvěru mezi oběma stranami.

Při provádění platby se vždy ujistěte, že platíte prověřenému prodejci, používáte zabezpečené platební metody, platíte na správný účet firmy (a ne účet jednotlivce, se kterým komunikujete) a máte uzavřenou smlouvu s jasně definovanými platebními podmínkami. Můžete si také sjednat pojištění zásilky. Při větších transakcích doporučujeme konzultaci s právníkem nebo obchodním poradcem.

Role smluv a soudní spory

Pokud chcete při nákupu v Číně minimalizovat rizika, je zásadní uzavřít s dodavatelem smlouvu. Ta slouží jako písemné zakotvení podmínek v jednom dokumentu a jako základ pro případná budoucí vyjednávání. Klíčové je, že může posloužit později jako podklad v případě řešení sporů mezi stranami a jako důkaz pro vymáhání před soudem. 

Dokumenty se v Číně často nepodepisují, ale pouze orazítkují odpovídajícím (firemním) razítkem, přičemž důležité je zdůraznit, že razítko má stejný právní efekt jako podpis jednatele firmy. Čínské firemní razítko je většinou červené kulaté a uprostřed se nachází hvězda (viz obrázek 5). Pokud se setkáte s jinými razítky, může se jednat o důležitý varovný signál (viz výše).

V Číně platí princip smluvní volnosti ve výběru jazyka smlouvy, nicméně čínské soudy vedou řízení a přijímají důkazy pouze v čínštině. Proto je vhodné mít dvojjazyčnou smlouvu (angličtina/čínština nebo čeština/čínština), ve které ale musí být uvedeno která jazyková verze má přednost v případě rozporu.

Smluvní volnost platí i při výběru rozhodného práva (z právního řádu kterého státu smlouva vychází). Čínské soudy ovšem znají pouze čínské právo. Volba českého či jiného rozhodného práva tedy může v případě soudního sporu celý proces komplikovat a protahovat. Ze stejného důvodu se doporučuje vyloučit aplikaci Úmluvy OSN o smlouvách a mezinárodní koupi zboží. 

V případě soudního sporu vyvstává otázka, zda sjednat soud v ČR, nebo v Číně. Volba českého soudu může být ovšem problematická, protože neexistuje způsob vymahatelnosti českého soudního rozsudku v Číně. ČR a ČLR spolu nemají uzavřenou bilaterální dohodu o vykonatelnosti soudních rozhodnutí a ČLR neratifikovala Haagskou Úmluvu o uznávání a výkonu cizích soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech. Pro českou stranu je tedy výhodnější sjednání soudu  v Číně. 

Je důležité upozornit na fakt, že v Číně neexistuje praxe, kdy by náklady na soudní řízení hradila strana, která spor prohrála. Většinou si jednotlivé strany hradí  své náklady a je lepší do smlouvy předem zahrnout doložku o tom, jak se případné soudní náklady budou hradit.

Alternativou k civilním soudům může být rozhodčí soud (arbitráž), který má několik výhod, jako je vyšší rychlost procesu, možnost výběru jazyka jednání, neveřejnost, či nestrannost soudu i ve sporu se státními podniky/v citlivých otázkách. Rozhodčí soud je na druhou stranu nákladnější, musí být sjednán písemnou dohodou obou stran, přičemž v Číně panují přísné nároky na formulaci rozhodčí doložky a neexistuje možnost “ad-hoc” řízení.

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit na e-mailové adrese beijing.commerce@mzv.gov.cz

Vypracovali Adam Kupka, ekonomický diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, a Roman Leuchter, stážista tamtéž.

Galerie


Webinář - Jak snížit rizik při obchodování s Čínou - nákup z Číny