česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Čína plně obnovila 144hodinová tranzitní víza, zjednodušení vstupu se týká i návštěvníků populárního Canton Fair

Čína obnovila 144hodinovou bezvízovou tranzitní politiku, která lidem z 53 zemí světa (včetně ČR a Slovenska) umožňuje šestidenní pobyt ve vybraných oblastech ČLR bez nutnosti žádat o vízum.
 

Politika 144hodinového bezvízového tranzitu byla postupně obnovována od ledna, kdy Čína změnila klasifikaci pandemie COVID-19 z onemocnění kategorie A do kategorie B. Nyní byla již konečně plně obnovena do předcovidové podoby.

Podle požadavků Čínského národního imigračního úřadu (NIA) musí lidé žádající o 144hodinový bezvízový tranzit mít:

  • Platný cestovní pas nebo jiný mezinárodní cestovní doklad, který je platný déle než tři měsíce od data příjezdu;
  • Navazující letenka/jízdenka s potvrzeným datem odjezdu a číslem sedadla, která potvrzuje odjezd/odlet z Číny do třetí země nebo regionu do 144 hodin;
  • Příjezdový formulář (Arrival Card) pro cizince v tranzitu, která se vyplňuje při příjezdu do Číny.

Politika 144hodinového bezvízového tranzitu, která byla poprvé představena třem městům v oblasti Shanghai-Jiangsu-Zhejiang ve východní Číně v roce 2016, se momentálně rozšířila na 20 měst a dohromady 29 letišť a přístavů. Navzdory názvu, 144hodinová bezvízová tranzitní politika neznamená volné cestování do libovolného regionu v Číně. O tranzitní víza lze mimo jiné žádat v Pekingu, Šanghaji, Chengdu, Xi’anu či Guangzhou a Shenzhenu. 

Je důležité si uvědomit, že ve většině případů (s výjimkou provincie Guangdong) budete muset zemi opustit ze stejného letiště/přístav, na které jste přiletěli/přijeli.

Bezvízová tranzitní politika má za cíl podpořit nejen turismus, ale zejména mezinárodní obchod. Na fakt, že si návštěvníci nemusí žádat o víza, se v současnosti snaží nalákat mimo jiné Canton Fair, jeden z nejpopulárnějších čínských veletrhů, jež se koná pravidelně na jaře a na podzim již od roku 1957 v jihočínském městě Kanton (čínsky Guangzhou). Každý rok se ho účastní zhruba 25 tisíc vystavovatelů z celého světa a patří k nejpopulárnějším veletrhům i mezi českými firmami a obchodníky. Provincie Guangdong, v níž Kanton leží, je nejbohatším čínským regionem, přičemž svého bohatství dosáhla právě díky exportu zde vyráběného zboží do celého světa. Veletrh, rozdělený do tří fází, tak navštěvují zejména společnosti, které mají zájem o import produktů z Číny.

České společnosti mohou využít možnosti 114 hodinového tranzitního víza v případě, že cestují dále do Asie, ale například také pokud mají v plánu navštívit nejdříve své čínské obchodní partnery a následně se přesunout do Hong Kongu či Macaa, který s již zmíněnou provincií Guangdong sousedí a spojuje je síť rychlovlaků. 

Důležitou novinkou pro cestující do Číny je momentálně také možnost propojení mobilních platebních programů aplikací Wechat a Alipay se zahraniční platební kartou. Objem plateb uskutečnění pomocí těchto mobilních aplikací v Číně daleko přesahuje platby hotovostí či platební kartou.

Pro více informací o účasti na veletrhu či možnosti využít 144 hodinových tranzitních víz k cestě do Číny se neváhejte obrátit na politicko-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Pekingu na e-mailové adrese: commerce_beijing@mzv.cz

Adam Kupka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Pekingu