Zápis narození (český rodný list)
Informace pro případ, kdy se vaše dítě narodilo v Thajsku/Laosu a chcete pro něj požádat o vydání českého rodného listu, případně také o vydání osvědčení o českém občanství.
Problematiku státního občanství ošetřuje Zákon č. 186/2013 Sb., o státním občanství ČR a Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení.
Pokud se českému občanovi narodilo dítě v Thajsku/Laosu, je třeba požádat o následující dva dokumenty:
- osvědčení o státním občanství České republiky,
- český rodný list.
Tyto dva dokumenty jsou nezbytné pro to, aby dítě mohlo dostat český cestovní pas.
V případě zápisu narození dítěte, které je dni podání žádosti mladší 1 roku, není nutné žádat o osvědčení o státním občanství za následujících podmínek:
- dítě se narodilo za trvání manželství a český rodič předloží doklad o státním občanství ČR, nebo
- dítě se narodilo mimo manželství a matka předloží doklad o státním občanství ČR.
Žádost se podává osobně na Velvyslanectví ČR v Bangkoku:
- Pokud jsou oba rodiče dítěte Češi, žádost podává pouze jeden z nich s tím, že k žádosti přiloží český rodný list a doklad o českém státním občanství druhého rodiče a podepsanou dohodu o příjmení ve formuláři Žádost o zápis narození. Lze předložit i úředně ověřenou kopii českého rodného listu.
- Pokud je jeden z rodičů Čech a druhý cizinec, žádost podává český rodič s tím, že k žádosti přiloží kopii dokladu totožnosti druhého rodiče-cizince a podepsanou dohodu o příjmení ve formuláři Žádost o zápis narození. Rodič-cizinec předkládá kopii svého rodného listu.
- Pokud se dítě narodilo mimo manželství, je třeba osobní přítomnost obou rodičů. Oba rodiče předkládají své doklady totožnosti a originály svých rodných listů (případně úředně ověřenou kopii). Pokud je matka cizinka, je třeba předložit doklad o genetické zkoušce provedené znalcem nebo znaleckým ústavem z oboru genetiky zapsamým v seznamu vedeném Ministerstvem spravedlnosti ČR. Z toho plyne, že genetická zkouška musí být provedena na území ČR. Možností je rovněž postupovat podle zvláštní úpravy udělení státního občanství dle § 28 zákona č. 186/2013 Sb. Více informací o určení otcovství pro děti narozené mimo manželství, jejichž matka je cizinka, viz web Ministerstva vnitra ČR.
Pozn.: Pokud je doklad o státním občanství českého rodiče neplatný, je třeba nejdříve požádat o vydání osvědčení o státním občanství ČR. Až pak je možné žádat o osvědčení o státním občanství ČR a český rodný list dítěte.
Doklady, které je třeba předložit:
- Doklad totožnosti (cestovní pas, občanský průkaz, rodič-cizinec cizozemský osobní průkaz).
- Thajský / laoský rodný list dítěte v anglickém jazyce, který byl legalizován ministerstvem zahraničních věcí země, jejíž úřad list vystavil. Rodný list bude následně superlegalizován na Velvyslanectví ČR v Bangkoku za účelem použití v ČR.
- Úředně ověřený překlad rodného listu dítěte do češtiny. Pokud byl rodný list vystaven v anglickém jazyce, lze předložit vlastní překlad v tištěné podobě, který velvyslanectví ověří. Pokud byl rodný list vystaven v jiném jazyce, je třeba jej nechat ověřit soudním překladatelem registrovaným v ČR.
- Doklad o českém státním občanství rodiče/ů - platný český cestovní pas, občanský průkaz nebo osvědčení o státním občanství ČR (pozn.: rodič-cizinec předkládá pouze kopii dokladu totožnosti).
- Český rodný list rodiče - originál nebo úředně ověřenou kopii.
- Český oddací list rodičů (lze předložit úředně ověřenou kopii českého oddacího listu). Pokud máte k dispozici pouze thajský/laoský oddací list, je třeba předložit podklady k zápisu manželství a vydání českého oddacího listu.
Formuláře, které je třeba vyplnit:
Ve formulářích je třeba čitelně vyplnit všechny požadované údaje. Datum se udává dle českých zvyklostí, tj. den, měsíc, rok. Jako místo narození se uvádí název města/obce (pro českou matriku nelze uvést pouze stát narození). V případě více jmen či příjmení je třeba vypsat všechna a nezkracovat je.
- Dotazník ke zjištění státního občanství a vydání osvědčení o státním občanství ČR (vyplňuje se na jméno dítěte, podepisuje ji rodič, jako účel vydání osvědčení se uvede "žádost o český rodný list")
- Žádost o zápis narození (vyplňuje se na jméno dítěte a podepisuje ji český rodič, dítě starší 18 let se podepisuje samo). Součástí je i žádost o užívání příjmení v mužském tvaru, pokud si přejete zapsat dceru do knihy narození bez koncovky příjmení "-ová".
- Zápis o určení otcovství, pokud rodiče v době narození dítěte nebyli manželé.
Konzulární poplatky se hradí při podání žádosti v hotovosti v THB (položky 159 a), 163, případně 151 c) a d).
Velvyslanectví ČR v Bangkoku předloženou žádost postoupí příslušným úřadům v ČR, kterými jsou Úřad městské části Praha 1 (k vystavení osvědčení o státním občanství) a Zvláštní matrika v Brně (k vystavení rodného listu). V současné době se lhůta potřebná k vyřízení žádosti pohybuje mezi 5 - 7 měsíci od data podání.
Na základě zápisu do zvláštní matriky a vydání českého rodného listu budou údaje o narození zavedeny do systému evidence obyvatel ČR. Tím ze zákona vznikne platný trvalý pobyt na území ČR. V důsledku též povinnost např. platit za dítě povinné poplatky v místě trvalého pobytu, povinné školní docházky či žádat o občanský průkaz. Pokud dítě nebude žít v ČR lze se zápisem narození spojit i Ukončení trvalého pobytu v ČR.
V případě nejasností nás prosím kontaktujte přes bangkok.consulate@mzv.gov.cz.