
V Bagdádu byla zahájena výstava mapující život paní Vlasty Kalálové
30.01.2025 / 10:30 | Aktualizováno: 03.02.2025 / 10:39
Dne 30. ledna 2025 byla v prostorách Lékařské fakulty univerzity Al-Mustansiriyah v Bagdádu otevřena výstava mapující život paní Vlasty Kalálové, české lékařky, která si před sto lety (v roce 1925) otevřela soukromou kliniku v Bagdádu. Výstava by měla by být otevřena do 14. února 2025.
Výstava byla slavnostně otevřena za účasti velvyslance Jana Šnaidaufa, rektora univerzity prof. Hamida Fadhila Al-Tamimiho, ředitele Oddělení zahraničních vztahů pana Inada Al-Shimmariho, děkana Lékařské fakulty pana Ghasan Ali Mushin a řady dalších hodnostářů, profesorů a studentů.
z rozhovoru pro místní média
Dr. Vlasta Kálalová se narodila v jihočeské vesnici nedaleko Tábora. Během studia na Lékařské fakultě v Praze se v jedné z přednášek profesora Jaroslava Hlavy dozvěděla o potřebě vybudovat v Orientu nemocnici pro výzkum tropických nemocí. Vlasta byla touto myšlenkou velmi nadšena a rozhodla se proto vydat na cestu, která ji zavedla až do Bagdádu. Skutečně se jí podařilo otevřít nejprve malé léčebné zařízení v Bagdádu s dvaceti lůžky, která se nakonec (s pomocí jejích iráckých kolegů) rozrostla v nemocnici. Její pověst se postupně vzrostla tak, že sloužila mnoha pacientům (včetně členů tehdejší irácké královské rodiny). Její životní příběh je zajímavý z několika úhlů: (1) slouží jako dobrý příklad toho, jak mohou jednotlivci ovlivnit životy lidí v jiných kulturách a vzdálených zemích. (2) Jak může velký sen dovést obyčejnou dívku během jejího život k dosažení velkých výsledků. (3) Jak se vytvářely vazby mezi Čechy a Iráčany - ještě dlouhá léta před oficiálním navázáním diplomatických styků mezi Československem a Irákem. A existuje celá řada dalších zajímavých příměrů tohoto velkého životního příběhu..
Jeden z výstavních bannerů
Život a zkušenosti paní Vlasty Kalalové jsou zdokumentovány v knize "Doktorka z domu trubačů", kterou napsala Ilona Borská. Kniha je mezi čtenáři v České republice dobře známá a oblíbená. Byla vydána již sedmkrát a byla přeložena do mnoha jazyků, včetně arabštiny.
Zkoumání možností spolupráce
Výstava byla pro velvyslanectví také příležitostí diskutovat o možné spolupráci mezi českými a iráckými univerzitami, o výměnných pobytech studentů a profesorů. V roce 2023 studovalo na českých vysokých školách 129 iráckých studentů (35 v bakalářských, 72 v magisterských a 21 v doktorských studijních programech). Pět českých vysokých škol (ČZE, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, VŠB-TUO a VUT Brno) má uzavřeno 10 dohod o spolupráci s iráckými univerzitami.
poděkování univerzitě
Velvyslanectví by rádo poděkovalo univerzitě Al-Mustansiriyah za uspořádání výstavy ve svých prostorách a sponzorům – společnostem New Oil Generation a Comedeq - za jejich velkorysou podporu.
Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., vedoucí oddělení obchodu a rozvojové spolupráce, Velvyslanectví ČR v Bagdádu