عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šéf české diplomacie v Iráku zakončil svou dvoudenní pracovní cestu na Blízký východ

Ministr zahraničí Jan Lipavský jednal ve čtvrtek 25. května 2023 v Bagdádu s iráckými představiteli o prohloubení politické a ekonomické spolupráce a o možnostech zapojení českých firem do probíhající obnovy a rozvoje Iráku po letech bojů proti takzvanému Islámskému státu (Daeš). Ministra doprovázela mise patnácti českých podnikatelů, která se setkala s iráckými partnery na obchodním fóru.

Ministr Lipavský měl na programu celou řadu bilaterálních jednání. Vedle svého iráckého protějšku, ministra zahraničních věcí Fuáda Husajna, se ministr setkal i s prezidentem země Abdullatífem Rašídem a předsedou vlády Muhammadem as-Súdáním. Kromě vzájemné spolupráce byly předmětem hovoru i otázky bezpečnosti v blízkovýchodním regionu, která zůstává vysoce důležitá pro celou Evropu. Stejně jako v Saúdské Arábii ministr Lipavský zdůraznil český postoj vůči ruskému imperialismu.

Ministr se v Bagdádu rovněž setkal s českými vojáky působícími na vojenských misích, stejně jako s jejich veliteli. Česko se velmi aktivně angažovalo v pomoci Iráku v období bojů s teroristickým hnutím Islámský stát. „Bezpečnostní situace v Iráku se výrazně lepší. Irácké bezpečnostní složky sice nemají stále stoprocentní kontrolu nad svým územím, ale věřím, že budou brzy Iráčané schopni vytvořit takové bezpečnostní podmínky, které naši spolupráci posunou na novou úroveň,“ doplnil šéf české diplomacie.

I dnes slouží v misi NATO a ve štábu mnohonárodní vojenské operace celkem 11 příslušníků Armády ČR, za což irácká vláda během dne opakovaně poděkovala.

Cesta na Blízký východ měla i rozměr ekonomické diplomacie. Česko má v Iráku historické renomé zejména jako producent vojenské techniky a těžkého strojírenství. Šéf české diplomacie proto na obchodním fóru představil Česko jako sídlo mnoha světově konkurenceschopných firem v inovativních oborech, které mohou irácké společnosti pomoci nejen při rekonstrukci země. „Československé společnosti kdysi v Iráku pomáhaly budovat například ropný průmysl. I dnes tu české společnosti pomáhají rozvíjet a budovat tyto investiční celky a je zcela namístě se zde s těmito společnostmi ukazovat a vyjadřovat jim politickou podporu,“ dodal Lipavský.