عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Příležitosti nejen pro české farmaceutické firmy

Irák, země s populací přes 40 milionů, je zemí, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků. Důsledkem je rozšířený černý obchod a pašování léků do země, přičemž se často jedná o laciné a méně efektivní kopie certifikovaných léčiv.

Irácká vláda a Ministerstvo zdravotnictví proto mají velký zájem na zvýšení legálního importu a případné lokalizaci výroby kvalitních léčiv. Do Iráku je převážná většina léků importována z Íránu, Jordánska a Turecka, částečně také z USA, Francie, Indie nebo Bangladéše. Český zdravotnický průmysl, včetně farmaceutického, má však v zemi také velice pozitivní ohlas a irácký trh tak nabízí příležitost českým exportérům farmaceutických výrobků.

Na schůzce velvyslance Petra Štěpánka a ekonomického diplomata Vojtěcha Jiráska s novým iráckým ministrem zdravotnictví Salehem Mahdi Al-Hasnawim irácká strana projevila zájem o spolupráci s českým zdravotnickým průmyslem a na žádost ministra Hasnawiho byl iráckému Ministerstvu zdravotnictví představen také český farmaceutický průmysl. V návaznosti na to irácké Ministerstvo zdravotnictví projevilo zájem o účast českých farmaceutických firem na výběrových řízeních ministerstva.

Podle informací získaných od ministerstva se k účasti na výběrových řízeních iráckého Ministerstva zdravotnictví je zapotřebí se registrovat u Technického oddělení ministerstva na webových stránkách www.kimadia.com v souladu s předpisy irácké Státní společnosti pro obchod s léky a zdravotnickými potřebami. Krom toho je také zapotřebí registrovat všechny jednotlivé farmaceutické produkty pro irácký trh.

Pro více informací se neváhejte obrátit na velvyslanectví České republiky v Bagdádu.

Vojtěch Jirásek, ekonomický diplomat ZÚ Bagdád