عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Karabiniéři
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva prvního náměstka policejního prezidenta Policie ČR v Iráku

Ve dnech 8. až 10. května navštívil Iráckou republiku první náměstek policejního prezidenta Policie ČR brigádní generál Martin Vondrášek. Při své návštěvě se na policejní základně „Camp Dublin“ zúčastnil slavnostního otevření nových výcvikových prostor pro irácké policisty, na jejichž výstavbu přispěla Evropská unie a italské četnictvo (Karabiniéři). Setkal se také s představiteli mise EUAM a se zástupcem velitele Irácké federální policie.
 

Generál Vondrášek na „Camp Dublin“ pohovořil s příslušníky kontingentu Policie ČR, který na základně působí v rámci výcvikového programu pro Irácké policejní síly vedeného italským četnictvem jako příspěvek do Operace „Inherent Resolve“ Globální koalice proti Islámskému státu. Generál Vondrášek dále předal ocenění jménem Prezidenta PČR italským, švédským a kanadským partnerům v rámci výcvikové mise, stejně jako veliteli irácké policejní školy, generálu Husajnovi.

Generál Vondrášek se dále sešel s představiteli mise Evropské unie na podporu reformy civilního bezpečnostního sektoru Iráku („EU AM Iraq“), s nimiž diskutoval aktuální působení mise a její plány do budoucna. Dále jednal se zástupcem velitele Federální policie Iráku brigádním generálem Karímem Tuhmazem Muftím o situaci v irácké policii po porážce Islámského státu a podpoře mezinárodního společenství iráckým policejním silám.

Návštěva generála Vondráška potvrdila trvající zájem České republiky podporovat irácké bezpečnostní složky, aby se mohly bránit hrozbě terorismu a zajistit odpovídající bezpečnostní prostředí pro stabilizaci a návrat uprchlík a vnitřně vysídlených osob.

Konkrétně ve výcvikové misi pod vedením italských partnerů dlouhodobě působí 5 příslušníků Policie ČR a 7 příslušníků Vojenské policie Armády České republiky, kteří cvičí příslušníky irácké policie v několika oblastech policejní práce, zejména v základním kurzu Law and Order (právo a pořádek) který je zaměřený na základní policejní činnosti, jako je hlídková činnost, komunikace a spolupráce s občany, použití síly (donucovacích prostředků), radiokomunikace, atd. Tento kurz je osmitýdenní a je povinný pro všechny složky Irácké federální policie.

Dále se čeští policisté a čeští vojenští policisté podílí na výcviku v  pokračovacích kurzech. Jedná se např. O kurz CRC  - Crowd Riot Control, což je činnost pořádkových jednotek při hromadných akcích. Rovněž přispívají výcviku Iráckých zásahových jednotek – tzv. SWAT týmů v kurzu „High Risk Operation“. V něm jsou Iráčtí policisté cvičení ve střelbě a taktice. V rámci Irácké policejní akademie participuje Policie ČR a Vojenská Policie AČR na mnoha dalších kurzech a výcvicích Iráckých federální policejních složek. Současně se příslušníci Policie ČR a Vojenské policie AČR podílí na střežení „Camp Dublin“, v němž je zázemí mezinárodní koalice.