عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Roman Plevák
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Návštěva provincie Babil

Dne 27. března 2025 navštívil velvyslanec Jan Šnaidauf provincii Babil. Během své návštěvy se setkal s guvernérem a také si prohlédl pozůstatky historického města Babylonu. 

Na setkání s guvernérem Adnanem Fayhanem Al-Dulaimim měl Ambassdor příležitost dozvědět se o současném vývoji provincie a některých výzvách, kterým při rozvoji čelí. K některým rysům, které provincii Babil odlišují od zbytku Iráku, patří např. světoznámé památky, archeologická naleziště a náboženská turistika. Provinční vláda v současné době plánuje další rozvoj, včetně dvou průmyslových měst v provincii. Klíčem k budoucímu rozvoji je tzv. "Development Path" – 1200 km dlouhá silnice (železnice a dálnice), která spojí Grand Port of Faw na jihu Iráku s Tureckem a dále do EU. Guvernér pozval velvyslanectví k účasti na významné provinční akci ve dnech 10. až 12. dubna 2025 (Mezinárodní den babylonské kultury), která má ve svém programu také mezinárodní a byznysovou část. Guvernér vyzývá k dalším investicím do provincie, včetně investic z České republiky a dalších evropských zemí. Konkrétně zmínil historickou spolupráci s ČR, které se Irák těšil na konci století. Při této příležitosti předal ekonomický rada několik materiálů, které představují zájem řady českých firem o nastartování jejich obchodních aktivit v Iráku. Další jednání obou partnerů se týkala témat nadcházejících parlamentních voleb. Na závěr setkání guvernér předal velvyslanci malou repliku slavného Chammurapiho zákoníku. Po setkání si velvyslanec prohlédl místo s pozůstatky starověkého města Babylonu. Na místě navštívil muzeum, prošel památky, Ištařinu bránu, sochu Lva Babylonu, zbytky královské cesty a další. 

předání kopie zákoníku

předání kopie zákoníku

O starověkém městě Babylon: 
Babylon se nacházel na dolním toku řeky Eufrat v jižní Mezopotámii. Fungoval jako hlavní kulturní a politické centrum tamních státních útvarů. Odhaduje se, že Babylon byl největším městem světa mezi lety 1770 a 1670 př. n. l. a znovu mezi lety 612 a 320 př. n. l. Bylo to také pravděpodobně první město, které dosáhlo počtu obyvatel nad 200 000. Babylon byl v roce 2019 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Toto místo každoročně navštíví tisíce návštěvníků.

z prohlídky památek v Babylonu

z prohlídky památek v Babylonu

O Chammurapiho zákoníku:
Chammurapiho zákoník je babylonský zákoník, vydaný králem Chammurapim. Pochází přibližně z roku 1686 př. n. l., řadí se tak mezi nejstarší dochované zákoníky vůbec. Je sepsán ve starobabylonském dialektu, tj. v akadštině. Originál artefaktu, tj. právní text vepsaný na kamenné (čedičové) stéle (sloupu) vysoké 2,25 m, je nyní uložen v muzeu Louvre ve Francii.

s vedením muzea

s vedením muzea

O provincii Babil:
Provincie Babil se nachází ve středním Iráku. Samotné město Babylon je pak cca 80 km jižně od Bagdádu. Provincie má rozlohu 5 119 kilometrů čtverečních a populaci okolo 1,82 mil. 

 

Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., vedoucí oddělení obchodu a rozvojové spolupráce, Velvyslanectví ČR v Bagdádu