عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr obrany ČR navštívil české vojenské letecké poradce v Iráku

Ministr obrany ČR Martin Stropnický vykonal ve dnech 22.–23. listopadu 2016 pracovní návštěvu Irácké republiky.

Ministr v doprovodu zástupce náčelníka Generálního štábu brig. gen. Petra Mikulenky a velvyslance ČR v Bagdádu Jana Vyčítala navštívil vojenskou leteckou základnu v Baladu, asi 80 km severně od Bagdádu, kde letecký poradní tým Armády České republiky od 1. 8. 2016 realizuje výcvikový program pro irácké vojenské piloty lehkých bojových letounů české výroby L-159 Alca. Letouny jsou již v současnosti nasazovány v bojových operacích iráckého letectva proti extremistickému hnutí ISIL.

Ministr se dále v rámci návštěvy setkal s náčelníkem generálního štábu Iráckých ozbrojených sil genpor. Usmánem Ghánimem, který je zároveň úřadujícím ministrem obrany země. Ministři diskutovali o připravovaném plánu na nasazení polního chirurgického týmu AČR v roli lékařské podpory pro irácké jednotky bojující proti ISIL a o dalších možnostech rozvoje obranných vztahů, včetně dalších forem vojenského výcviku Iráckých ozbrojených sil a spolupráce v oblasti obranného průmyslu. Irácký partner probíhající vojenskou podporu ČR Iráku vysoce ocenil.

Na závěr návštěvy ministr Stropnický krátce navštívil Zastupitelský úřad ČR v Bagdádu, kde se seznámil s podmínkami práce diplomatů ČR ve zdejším bezpečnostně rizikovém prostředí.

Jednání s úřadujícím ministrem obrany Iráku U. Ghánimem

Jednání s úřadujícím ministrem obrany Iráku U. Ghánimem

Lehký bojový letoun L-159 Alca

Lehký bojový letoun L-159 Alca