عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: -
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda vlády ČR B. Sobotka na návštěvě v Bagdádu diskutoval o účasti ČR na rekonstrukci Iráku

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka navštívil ve dnech 26.-27.8.2017 Bagdád v doprovodu představitelů českých ministerstem zahraničních věcí a obrany a náčelníka generálního štábu Armády ČR. Návštěva přichází v pro Irák zlomovém okamžiku definovaném nadějí, že hrozba extremistického hnutí ISIL konečně ustupuje a Irák se vydává na dlouhou, náročnou cestu poválečné rekonstrukce a konsolidace.
 

Během svých jednání - se svým iráckým protějškem Hajdarem al-Abádím, prezidentem Irácké republiky Fu'ádem Ma'súmem, předsedou iráckého parlamentu Salímem al-Džibbúrím a ministrem zahraničí Ibráhímem al-Dža'farím - se premiér Sobotka zajímal o vizi irácké strany ohledně rekonstrukce země a o způsoby, jimiž by se na tomto procesu mohla dále podílet Česká republika.

Mezi diskutovanými tématy bylo další rozšíření již nyní významné a rozmanité spolupráce ve vojensko-bezpečnostní oblasti, jakož i možné kroky na podporu vzájemné obchodní výměny, zvláště v odvětvích, která patří k tradičním oblastem spolupráce mezi oběma zeměmi: energetika, zemědělský průmysl, vodohospodářství a doprava.

Humanitární pomoc ČR Iráku v průběhu krize posledních let již dosáhla 4 miliónů amerických dolarů a v letošním roce by měla být dále navýšena na celkových 7 miliónů dolarů. Premiér Sobotka vyjádřil své hluboké uznání úsilí a obětem iráckých ozbrojených sil a všech iráckých občanů v boji za osvobození své země od ISIL. Zdůraznil, že Irák zůstává významnou prioritou české zahraniční a bezpečnostní politiky.

Předseda české vlády krátce zavítal do Iráckého muzea v Bagdádu, jehož síně schraňují unikátní archeologické poklady staré až šest tisíc let. Během zpátečního letu do ČR se premiér a jeho delegace zastavila na irácké letecké základně v Baladu, kde tým leteckých poradců Armády ČR cvičí irácké piloty operující lehké bojové letouny L-159 české výroby. Před setkáním se členy týmu delegace jednala s vrchním velitelem Iráckých vzdušných sil gen. Anwarem Ábidem Amínem.

 

Setkání s Ibráhímem Dža'farím, ministrem zahraničí Iráku

Setkání s Ibráhímem Dža'farím, ministrem zahraničí Iráku

Návštěva Iráckého muzea (na fotografii premiér spolu s velvyslancem ČR v Iráku Janem Vyčítalem)

Návštěva Iráckého muzea (na fotografii premiér spolu s velvyslancem ČR v Iráku Janem Vyčítalem)