عربي  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na konferenci o obraně proti CBRN v Bagdádu

V Bagdádu ve dnech 16.-18. dubna 2017 proběhla již druhá 2. mezinárodní konference o ochraně proti chemickým, biologickým, radiologickým a nukleárním hrozbám, kterou zorganizovala Babylonská univerzita ve spolupráci s al-Nahrain Conference Center. Konference se zúčastnili zástupci iráckých  ministerstev zdravotnictví, vyššího školství, vnitra a obrany, dále zástupci univerzit, civilní obrany a odborná veřejnost.

Česká republika byla jedním ze dvou zúčastněných cizích států; vedle velvyslance Jana Vyčítala ji reprezentovali představitel Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany a zástupci firem ORITEST s.r.o. a Avec CHEM s.r.o. Spolu s nimi se zúčastnili experti z USA (firmy Federal Resources, Control Risks, ministerstvo zahraničí), kteří v oblasti CBRN ochrany s iráckými institucemi spolupracují již dlouhodobě.

Na konferenci byly diskutovány některé konkrétní možnosti asistence ČR Iráku. Česká republika má špičkové technologické know-how v řadě oblastí CBRN ochrany a má zkušenosti i s jeho poskytováním na mezivládní úrovni. V roce 2014 poskytli experti Armády České republiky školení ve zneškodňování CBRN kontaminace svým jordánským protějškům v rámci programu podpory NATO pro jordánské vojenské kapacity.