Cestování se psy, kočkami a fretkami do České republiky z Iráku
22.07.2024 / 12:36 | Aktualizováno: 23.07.2024 / 10:52
Cestování se psy, kočkami a fretkami do České republiky z ostatních třetích zemí (včetně Iráku) není jednoduché. Řídí se příslušným společným nařízením EU a spadá do kompetence Státní veterinární správy. Informovat se můžete na adrese epodatelna@svscr.cz nebo int@svscr.cz. Mezi jiným se před cestou vyžaduje veterinární potvrzení ze země původu, očkování, dodržení lhůt pro platnost vydaných dokladů, vyplnění formuláře o tom, že zvíře není dováženo do EU za účelem prodeje, provedení serologického vyšetření na hladinu protilátek proti vzteklině a další.
Tento článek neřeší proceduru vývozu zvířecího mazlíčka ze země původu, respektive z Iráku, a neřeší ani proceduru a doklady vyžadované např. leteckou společností (každá letecká společnost má vlastní pravidla pro přepravu zvířat a ne každá dovoluje převoz s lidmi). Článek řeší jen proceduru při vstupu na území ČR. Na podmínky vývozu a podmínky přepravy je proto potřeba se obrátit na kompetentní úřady v zemi původu a na leteckou společnost, kterou letíte.
Bližší informace k celkové proceduře vstupu se zvířetem do ČR je možné nalézt na stránkách české Státní veterinární správy - www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/v-cestovani-se-psy-kockami-a-fretkami-do-ceske-republiky-z-ostatnich-tretich-zemi/
- Na stránkách Státní veterinární správy je možné stáhnout také příslušný formulář - www.svscr.cz/wp-content/files/obchodovani/TZ_-_201909_-_PKF_form.pdf
- Tam je také možné stáhnout formulář prohlášení o zájmovém chovu (potvrzení, že zvíře nebude v EU prodáváno) - www.svscr.cz/wp-content/files/cestovani-se-zviraty/577_2013_IV_3_A_oprava_L351_2014_form_p.pdf
- Ne všemi hraničními přechody je možné vstoupit se zvířetem na území ČR. Letiště v Praze Ruzyni k nim však patří.
Jen pro dokreslení, požadavky je možné popsat zhruba následovně:
- Identifikace zvířete - pes, kočka nebo fretka musí být označeni mikročipem, označení provede veterinární lékař v zemi původu (tedy např. v Iráku). Pozor, čipy musí odpovídat dalším požadavkům (ISO) a zvíře musí být očipováno dříve než naočkováno proti vzteklině.
- Očkování proti vzteklině, které provádí schválený veterinární lékař v zemi původu. Pozor, ne všechny očkovací látky splňují předepsané podmínky, zvíře musí být při očkování starší 12 týdnů, očkování je platné teprve po 21 dnech, musí být provedeno v souladu s pravidly danými výrobcem očkovací látky apod.
- Veterinární osvědčení nebo Evropský pas, který je v souladu se vzorem stanoveným prováděcím nařízením Komise č. 2019/1293. To vystaví schválený veterinární lékař v zemi původu a následně jej schválí příslušný orgán v zemi původu (tedy např. v Iráku).
- Dále musíte vyplnit a podepsat formulář prohlášení, ve kterém potvrzuje, že zvíře je do EU přemísťováno v rámci neobchodního přesunu. Pozor, osvědčení platí jen 10 dní od data vystavení úředním veterinárním lékařem ze země původu do data kontroly v místě vstupu do EU.
- Ošetření proti přítomnosti parazita Echinococcus multilocularis uvedené v bodě II.4. Česká republika nepožaduje.
- Sérologické vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině se provede 30 dní po po dokončení očkování tak, že se vzorek krve zvířete pošle do jedné ze schválených laboratoří v EU. Pozor, vyšetření musí proběhnout nejméně 3 měsíce před cestou zvířete do ČR. I když je výsledek vyšetření zapsán v pasu nebo veterinárním osvědčení, je potřeba vzít s sebou na cestu do zahraničí i laboratorní protokol (příp. ověřenou kopii) s výsledky vyšetření. V ČR je jedinou schválenou laboratoří Státní veterinární ústav Praha, Národní referenční laboratoř pro vzteklinu, Sídlištní 136/24, 165 03 Praha 6 – Lysolaje, Tel., fax: 251 031 271, www.svupraha.cz. Podrobnosti o ceně vyšetření a dohodnout způsob doručení vzorku krve je potřeba dohodnout předem.
MZV ČR ani Velvyslanectví v Bagdádu nejsou kompetentní orgány ve věci dovozu zvířat do ČR. Procedura a podmínky vstupu zvířat se mohou měnit v čase. Výše uvedený článek má pouze dokreslit celkovou proceduru a je proto potřeba jeho obsah fakticky ověřit se Statní veterinární správou, Generálním ředitelstvím cel a dalšími kompetentními institucemi v ČR.
Připravil: Ing. Roman Plevák, Ph.D., vedoucí oddělení obchodu a rozvojové spolupráce, Velvyslanectví ČR v Bagdádu