na_celou_sirku
Foto: ©Ministertsvo vnitra ČR

Občanské průkazy

Občané ČR mohou nově na Velvyslanectví ČR v Athénách podat žádost o vydání občanského průkazu. Žádost je nutné podat osobně, u občanů mladších 15 let je třeba žádost podat v doprovodu zákonného zástupce. Občan starší 15 let s trvalým pobytem v ČR má ze zákona (č. 269/2021 Sb.) povinnost mít platný občanský průkaz. Občané ČR bez trvalého pobytu v ČR tuto povinnost nemají, mají však na občanský průkaz právo a mohou si o něj požádat.

Pokud si přejete podat žádost o občanský průkaz prostřednictvím velvyslanectví, domluvte si laskavě termín předem - kontaktní údaje konzulárního oddělení zastupitelského úřadu v Athénách. Osobní návštěva je možná pouze na základě předem sjednaného termínu.

Lhůta k vydání občanského průkazu je v případě žádosti podané na zastupitelském úřadě až 120 dnů. Občanský průkaz se vyřizuje ve zkrácených lhůtách pouze v ČR. Doporučujeme podat žádost vždy v době platnosti dosavadního občanského průkazu a neodkládat podání žádosti o nový občanský průkaz na dobu, kdy již ten dosavadní pozbyde platnosti.

Občan starší 15 let s trvalým pobytem v ČR má ze zákona povinnost mít platný občanský průkaz. Ostatní občané ČR tuto povinnost nemají, mají však na občanský průkaz právo.

Pokud občan podal žádost o vydání občanského průkazu u zastupitelského úřadu pověřeného k přijímání žádostí, tedy například na velvyslanectví v Athénách, průkaz vydá obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa trvalého pobytu občana nebo jeho posledního trvalého pobytu na území České republiky. Pokud občan ČR v České republice trvalý pobyt neměl, nebo jej nelze zjistit, vydá občanský průkaz Magistrát města Brna. Velvyslanectví ČR a Athénách občanské průkazy nevydává a stejně jako cestovní pasy mu jsou doručovány vydávajícím úřadem z ČR cestou ministerstva zahraničí k předání žadatelům.

Náležitosti žádosti

Žadatel o vydání nového občanského průkazu s trvalým pobytem v ČR je povinen při podání žádosti předložit stávající platný občanský průkaz. Pokud se jedná o vydání prvního občanského průkazu, je povinnost předložit český cestovní pas, který lze také vyřídit prostřednictvím velvyslanectví, nebo český rodný list.

Žadatel, který nemá trvalý pobyt v ČR, je povinen předložit český doklad totožnosti potvrzující občanství (český cestovní pas) nebo cizozemský doklad totožnosti (cestovní pas nebo občanský průkaz členského státu EU), doklad o českém občanství a český rodný list. K prokázání státního občanství ČR lze předložit osvědčení o státním občanství ČR vydané po 1. 1. 2014 nebo listinu o nabytí státního občanství ČR ne starší než 1 rok.

V případě dětí (mladších 15 let) musí zákonný zástupce prokázat svou totožnost a předložit český rodný list dítěte. 

Fotografie žadatelů se pořizují bezplatně přímo na konzulárním oddělení velvyslanectví během podání žádosti o občanský průkaz, otisky prstů se pořizují občanům starším 12 let.

Podání žádosti podléhá správnímu poplatku dle místa vydání. Platba na velvyslanectví v Athénách může být uskutečněna bezhotovostně platební kartou nebo v hotovosti v EUR dle aktuálního kursu, který
se mění vždy k prvnímu dni v měsíci.

Převzetí občanského průkazu

Pokud byla žádost o občanský průkaz podána na zastupitelském úřadě k tomu pověřeném, lze občanský průkaz převzít pouze u tohoto zastupitelského úřadu, nikoliv u jiného zastupitelského úřadu. Občanský průkaz nelze převzít na honorárním konzulátu. Pokud o to žadatel při podání žádosti výslovně požádal, může občanský průkaz převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností příslušného podle místa trvalého pobytu občana nebo posledního trvalého pobytu na území České republiky, nebo u Magistrátu města Brna, neměl-li žadatel o vydání občanského průkazu nikdy místo trvalého pobytu v ČR nebo nelze
-li místo jeho trvalého pobytu zjistit. V případě podání žádosti v ČR najdete informace k možnostem převzetí dokladu na webu MV ČR - Osobní doklady - Ministerstvo vnitra České republiky.

Při převzetí občanského průkazu je žadatel povinen odevzdat dosavadní občanský průkaz, který si po znehodnocení biometrických nosičů v něm obsažených předávajícím úřadem může vyžádat zpět nebo bude tento zneplatněný průkaz odeslán úřadu v ČR, který jej vydal.

Žadatel starší 15 let přebírá doklad osobně, za občany mladší 15 let přebírá občanský průkaz jejich zákonný zástupce, přičemž osobní účast občana mladšího 15 let se nevyžaduje.  Pokud o to žadatel požádá, ověřitelným způsobem prokáže důvod hodný zvláštního zřetele (omezení osobní svobody, zdravotní dlouhodobou nemohoucnost) a úřad v ČR, který občanský průkaz vystavuje, to nezpochybní, může doklad převzít zmocněnec na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem žadatele o občanský průkaz. Při převzetí občanského průkazu dítěte druhým rodičem (než tím, který žádost podal), doloží tento rodič kromě své totožnosti rodičovství rodným listem dítěte.

Zneplatnění občanského průkazu z důvodu změn a další informace

Upozorňujeme, že platnost občanského průkazu končí okamžitě v případě ukončení trvalého pobytu v ČR. V případě změny místa trvalého pobytu v ČR nebo změny jména, příjmení, rodinného stavu (manželství/partnerství/rozvod/vdovství apod.), tedy údajů zapsaných povinně či nepovinně (rodinný stav) v jinak platném občanském průkazu, končí jeho platnost již 45 dnů od nabytí právní moci takové změny.
O nový občanský průkaz lze požádat až po řádném zápisu události v příslušném registru.

Dále upozorňujeme, že ztrátu či odcizení občanského průkazu je v Řecku nutné co nejdříve nahlásit konzulárnímu úseku velvyslanectví v Athénách a osobně vyplnit formulář Oznámení o ztrátě/odcizení, ztrátu či odcizení se doporučuje zároveň nahlásit místní policii.   

Další informace o občanských průkazech najdete na webu MV ČR Osobní doklady - Ministerstvo vnitra České republiky.