česky  ελληνικά  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Athénách / Embassy of the Czech Republic in Athens
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Řecký trh potravin a nápojů je na vzestupu

Potraviny hrají v česko-řecké obchodní výměně významnou roli. V loňském roce reprezentovaly pětinu našeho dovozu z Řecka s meziročním nárůstem o zhruba 16 % a hlavním podílem ovoce a zeleniny. Zanedbatelný nebyl ani český vývoz této komodity do Řecka, který představoval zhruba desetinu vývozu s meziročním nárůstem o 5 %. Je bezpochyby, že kvalitní řecké potraviny by mohly obohatit český trh a že mezi českými potravinami jsou konkurenceschopné výrobky, které by mohly zkusit štěstí na řeckém trhu. Athénský veletrh FOOD EXPO může být příležitostí, jak se o to pokusit. 

Potravinářský průmysl a zemědělská výroba byly vždy důležitými odvětvími řecké ekonomiky. Nabídka domácích potravin na řeckém trhu se rozšiřuje. Kromě vysoce specializovaných výrobků s chráněným zeměpisným označením či chráněným označením původu jako olivy z Kalamaty, šafrán z Kozani či pistácie z ostrova Aegina, jsou široce dostupné řecké jogurty, sýry, olivový olej, med, zeleninové, moučné a masné výrobků, ryby a mořské plody, ale i vína. Současně stoupá přítomnost řeckých výrobků na potravinářských trzích Evropy i USA. Řeckým potravinářským společnostem se daří inovovat výrobky i obaly a popularita místních potravin v zahraničí roste také díky široké oblibě zdravé středomořské stravy. Růstu sektoru nahrává v posledních letech také orientace na zajištění vyšší soběstačnosti a potravinové bezpečnosti.

Ve dnech 9. – 11. března 2024 proběhl v Athénách na prestižním výstavišti Metropolitan Expo další ročník mezinárodního veletrhu FOOD EXPO, jehož význam a rozsah rok od roku stoupá. Letos se zde sešlo na 1300 vystavovatelů z řad výrobců a obchodníků s potravinami a nápoji, z nichž 280 zahraničních z 30 zemí světa. Nechyběly ani národní expozice, mezi kterými vedly turecká a polská. Veletrh navštívilo okolo 35 tisíc návštěvníků – profesionálů z odvětví organizovaného maloobchodu, velkoobchodu, hotelů a stravovacích služeb, včetně 3500 zahraničních nákupčí a dalších tisíc, kteří přijali pozvání organizátorů veletrhu v rámci programu „hosted buyers“.

Na designově velmi zajímavých stáncích se představilo na 50 tisíc druhů potravin a nápojů. Nechyběly ani české výrobky. Cereálie české společnosti BONAVITA s.r.o. prezentoval její dlouholetý řecký zástupce, obchodní společnost ELGIO, jejímž prostřednictvím putují také do dalších 11 zemí Evropy a Asie. Kromě dodávek pod firemní značkou „BONA VITA“ řecký zástupce reaguje na zájem spotřebitelů o levnější, avšak neméně kvalitní výrobky, dodávkami pro supermarkety pod jejich vlastní značnou. 

Stánek společností ELGIO a BONAVITA

Stánek společností ELGIO a BONAVITA

Účast nebo návštěva athénského veletrhu FOOD EXPO představuje nejvhodnější způsob, jak se seznámit s řeckým trhem a zvážit perspektivy vývozu, dovozu či investic. V případě širšího zájmu ze strany českých podnikatelů by bylo možné zorganizovat společnou prezentaci českých výrobců potravin na stánku České republiky. Velvyslanectví ČR v Athénách je připraveno pomoci při realizaci.

Pohled do jedné ze čtyř veletržních hal

Pohled do jedné ze čtyř veletržních hal

Τradiční řecký sýr feta  vyráběný ze směsi kozího a ovčího mléka byl na veletrhu zastoupen spolu s dalšími domácími sýry

Τradiční řecký sýr feta vyráběný ze směsi kozího a ovčího mléka byl na veletrhu zastoupen spolu s dalšími domácími sýry

Nechybělo maso  - čerstvé, mražené i zpracované jako například tradiční řecký gyros

Nechybělo maso - čerstvé, mražené i zpracované jako například tradiční řecký gyros

V expozici alkoholických nápojů OINOTELIA  se představili především vinaři

V expozici alkoholických nápojů OINOTELIA se představili především vinaři

Autorky: Martina Kapounová, ekonomická diplomatka, Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Athénách