česky  қазақша  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Nur-Sultan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Mise českých energetických firem do Kazachstánu proběhla s podporou Velvyslanectví ČR

Ve dnech 14. - 20. března 2021 se uskutečnila podnikatelská mise českých dodavatelů technologií do tepelných elektráren v Kazachstánu. Akce byla zorganizována zahraniční kanceláří CzechTrade Almaty ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Nur-Sultanu. Program mise zahrnoval jednání v desíti z nejvýznamnějších uhelných elektráren v zemi a jim nadřízených organizacích, odpovědných za financování nákupů. České firmy hodnotily výsledky mise pozitivně, byly představeny konkrétní nabídky dodávek technologií a služeb v oblasti energetiky a identifikovaly se potřeby významných kazachstánských odběratelů s potenciálem dojednání uzavření kontraktu. České velvyslanectví napomohlo se sjednáním schůzek, zajistilo povolení ke vstupu do země a doprovodilo členy mise na jednáních prostřednictvím svých zaměstnanců včetně velvyslance. Návštěvy regionů zastupitelský úřad využil k prezentaci českého zemědělského exportu, během které byl projeven reálný zájem o dovoz několika set ks plemenného skotu a o zřízení plemenného centra.

Mise českých dodavatelů technologií do teplených elektráren v Kazachstánu se zúčastnilo 9 firem: Sigma Group, ABO Valve, LDM, Armatury Group, MSA, RPS Ostrava a ZVVZ-Enven Engineering, Enelex a Provyko. Složení mise bylo doplněno o zástupce České exportní banky.

Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu se podílelo na organizaci mise zajištěním povolení ke vstupu do země a vízové podpory pro české firmy, dále asistencí se sjednáním schůzek a samotnou misi podpořilo účastí velvyslance Rudolfa Hykla, či ekonomických diplomatů Luboše Jozy a Olgy Kalinové na jednáních. V Pavlodaru velvyslanectví zorganizovalo prezentaci českých firem na krajském úřadě za účasti 4 nejvýznamnějších energetických společností regionu, včetně zástupců největší elektrárny v Kazachstánu ve městě Ekibastuz.

Mise českých firem navštívila a jednala v  největších regionálních elektrárnách ve Východokazachstánské, Karagandinské a Pavlodarské oblasti, dále v Nur-Sultanu a Almaty. České firmy měly též možnost se setkat s představiteli soukromých energetických korporací, spravujících regionální tepelné elektrárny a rozhodujících o nákupu technologií, a projekčními a inženýringovými společnostmi. Hlavními tématy jednání s kazachstánskými partnery byly možnosti modernizace uhelných elektráren, nákupu nových technologií a zlepšení ekologických parametrů využití uhlí a generace elektřiny a tepla pro průmysl a obyvatelstvo v regionech Kazachstánu. Akce podpořila zájem českých firem o dodávky do Kazachstánu, který v nejbližších měsících chystá razantní změny v podobě zvýšení tarifů na elektřinu, či zahájení aplikace nového Ekologického kodexu, což vyústí ve vyšší potřebu modernizace stávajícího zařízení.

Velvyslanectví ČR využilo návštěvy Východokazachstánského a Pavlodarského regionu též k podpoře českého zemědělského exportu. Uskutečnila se dvě setkání se skupinami farmářů a zástupců zemědělských odborů vedení krajů, které měly za cíl propagaci českých zemědělských a potravinářských technologií, výrobků, služeb a zvláště živých zvířat. Nejdiskutovanějšími tématy obou setkání byl export plemenného skotu a související technologie pro jeho chov a krmení, zemědělské technologie vč. možností lokalizace výroby, možnosti cestování do ČR za účelem dokončení kontraktu apod. Byl identifikován reálný zájem o zřízení plemenného centra, či dodávky několika set ks plemenného skotu z ČR, což jsou projekty, s jejichž realizací v současné době napomáhá Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu.

 

Zpracovala: Olga Kalinová, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu

Galerie


Mise českých energetických firem do Kazachstánu 2021 / Миссия чешских энергетических компаний в РК