česky  қазақша  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Astana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

Druhá fáze reintrodukce koní Převalského v Kazachstánu: nový krok k obnově ohroženého druhu

Dne 3. června 2025 proběhla druhá fáze ambiciózního česko-kazachstánského projektu na návrat koní Převalského do volné přírody Kazachstánu. Ze zoologických zahrad v Praze (Česká republika) a Debrecínu (Maďarsko) bylo na území původního výskytu tohoto vzácného druhu dopraveno sedm jedinců. Zvířata překonala tisíce kilometrů, aby nalezla svobodu v nekonečných stepích středního Kazachstánu. Přeprava koní byla realizována vojenskými letouny vzdušných sil Armády České republiky, což zajistilo rychlou a bezpečnou přepravu těchto vzácných zvířat.

Projekt reintrodukce je realizován z iniciativy Zoo Praha s podporou Ministerstva ekologie a přírodních zdrojů Republiky Kazachstán, mezinárodních ekologických organizací a evropských zoologických zahrad. Jeho cílem je obnovení divoké populace koní Převalského v jejich historickém areálu, odkud zcela vymizeli před více než stoletím.
Místem příjezdu se opět stala chráněná oblast „Altyn Dala“ v Kostanajské oblasti, kde budou moci zvířata žít v podmínkách co nejvíce podobných přírodním: chráněná step, bohatá flóra, přístup k vodě a minimální zásahy ze strany člověka.
Než budou koně vypuštěni do volné přírody, projdou povinným obdobím aklimatizace a veterinárního dohledu v karanténní zóně „Alibi“, která byla speciálně vybavena pro příjem a dočasné umístění těchto zvířat. To umožní odborníkům ověřit jejich zdravotní stav a připravit je na život ve volné přírodě.
S přihlédnutím k první fázi projektu v roce 2024 dosáhl celkový počet koní Převalského vypuštěných v Kazachstánu 14 jedinců. Dříve přivezená zvířata se úspěšně adaptovala, vytvořila stabilní skupiny a projevují typické chování divokých koní.
Do roku 2029 se plánuje přepravit do Kazachstánu 40 až 50 jedinců, což umožní vytvořit stabilní populaci schopnou přirozené reprodukce a dlouhodobého přežití.
Velvyslanectví České republiky v Astaně poskytuje projektu diplomatickou podporu, včetně asistence ve všech fázích získávání povolení a zajištění využití vzdušného prostoru Kazachstánu letouny Vzdušných sil ČR. Díky tomu je přeprava realizována na vysoké úrovni a v plném souladu s legislativou obou zemí. Operativní přístup ze strany Velvyslanectví také přispívá k rychlému řešení souvisejících administrativních a organizačních otázek, což je mimořádně důležité pro realizaci mezinárodních ochranářských iniciativ tohoto rozsahu. Tato podpora posiluje česko-kazachstánskou spolupráci v oblasti ochrany životního prostředí, záchrany ohrožených druhů a udržitelného rozvoje.