česky  қазақша  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo

České předsednictví ve Visegrádské skupině v letech 2015–2016

Dne 17. června proběhlo v Astaně slavnostní předání předsednictví ve Visegrádské skupině na období 2015-2016. Na recepci za účasti velkého počtu velvyslanců  zemí akreditovaných v Astaně předal velvyslanec Slovenské republiky  v Kazachstánu Petr Juza pomyslnou štafetu předsednictví české velvyslankyni Elišce Žigové. Čestnými hosty byli náměstek ministra zahraničních věcí Kazachstánu Alexej Volkov a generální sekretář ministerstva zahraničních věcí Kazachstánu  Anarbek Karašev.
 

Visegrádská skupina (V4) oslaví v roce 2016 dvacet pět let od svého založení. Vedle otevřeného, nebyrokratického přístupu k aktuálním politickým agendám, o který se již tradičně opírá styl visegradské spolupráce, je významným nástrojem V4  Mezinárodní visegrádský fond (MVF). Jeho grantové a stipendijní programy napomáhají nejen k  posilování veřejné diplomacie v zemích V4, ale umožňují též účinnou podporu demokratizačních, transformačních a integračních procesů v dalších zemích.

Česká republika převezme předsednictví V4 na summitu premiérů zemí V4 v Bratislavě dne 19. června a oficiálně jej zahájí 1. července 2015. Mottem ročního předsednictví bude „V 4 Trust“ (možné číst jako „We for trust“) – tj. společná důvěra. Toto heslo shrnuje kvalitu, kterou považujeme za nejdůležitější přidanou hodnotu visegrádské spolupráce: jedinečnou míru vzájemné důvěry založenou na funkčních, blízkých vztazích a na otevřené výměně názorů mezi partnery, kteří spolu nemusejí vždy a ve všem souhlasit, jejichž spolupráce však může být v určitých oblastech mimořádně produktivní.

Prioritami předsednictví bude především vnitřní soudržnost V4, energetika a vytváření Energetické unie, Evropská politika sousedství (prioritně projekt Východního partnerství a region západního Balkánu), bezpečnostní a obranná spolupráce zemí V4, aktivní naplňování principu solidarity v rámci EU (zvýšená koordinace zemí V4 v tématech sociální a kohezní politiky EU), digitální agenda a rozvoj infrastruktury a boj proti přeshraničním daňovým podvodům a únikům. Důraz bude kladen rovněž na prohlubování spolupráce navenek, neboť Visegrádská platforma nabízí možnosti prosazování společných zájmů například na půdě EU či NATO.