česky  қазақша  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pexels
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Facebook logo LinkedIn logo

Kazachstán aktivně podporuje lokalizaci zemědělské techniky.

V Kazachstánu, největší zemi Střední Asie s rozlohou 272,5 mil. hektarů, je zemědělství jednou z priorit jejího hospodářského rozvoje. Pro představu: 38% tvoří zemědělská půda, 9% orná půda a pastviny se rozprostírají na 27% jeho území. Poté, co Kazachstán získal v 90. letech svoji nezávislost, došlo v řadě oblastí ke stagnaci, oblast zemědělské techniky nevyjímaje. Výzkum byl pozastaven, řada specializovaných výzkumných ústavů a konstrukčních kanceláří ukončila svoji činnost. Identický vývoj se týkal i vzdělávání specializovaných kvalifikovaných pracovníků.

Následky jsou patrné dodnes. Opotřebovaný vozový park zemědělské techniky brzdí rozvoj zemědělsko-průmyslového komplexu země, což ovlivňuje konkurenceschopnost kazachstánských agrárních produktů. Dle odhadů přesahuje míra opotřebení zemědělského technického vybavení 80 %. Používání opotřebovaného vybavení rovněž snižuje ekonomickou rentabilitu rolnických farem a celého zemědělského odvětví obecně. Zemědělští výrobci navíc musí vynakládat obrovské částky na opravy, o zvýšené spotřebě pohonných hmot nemluvě.

Je proto logické, že se modernizace strojového parku stala pro Kazachstán jedním z klíčových úkolů při obnově zemědělsko-průmyslové výroby. Zásadní otázkou je zajištění vlastní výroby prostřednictvím špičkového vybavení, které bude zároveň pro zemědělce finančně dostupné.

V této souvislosti je důležité zmínit rozhodnutí kazachstánské vlády z roku 2018, kdy vytýčila směr v této oblasti prostřednictvím lokalizace výroby zemědělské techniky.  V rámci nového daňového zákoníku bylo zavedeno osvobození od DPH pro výrobce zemědělských strojů, kteří uzavřeli speciální investiční smlouvy na dovoz komponentů pro zemědělské stroje, a od DPH z prodeje hotových výrobků. Tyto změny umožnily společnostem z EU, Číny, Ruska a Běloruska otevřít své výrobní závody v Kazachstánu. S vědomím, že je třeba stimulovat nejen výrobce, ale i odběratele, rozhodla vláda o zvýšení sazby dotace na nákup domácí zemědělské techniky na 30 % její ceny, zatímco u dováženého sortimentu je to pouze 15 %.

V roce 2024 se pak kazachstánská vláda rozhodla vyloučit dotace na takovou zahraniční zemědělskou techniku, jež se vyrábí na území Kazachstánu. Pro ostatní výrobky z tohoto pravidla existuje výjimka. Dotace na zahraniční zemědělskou techniku jsou platné i nadále např. pro specializované stroje pro výrobu a sklizeň cukrové řepy, bavlny, brambor a dalších zahradnických plodin. V tomto případě se předpokládá sazba dotace ve výši 25 % bez ohledu na zemi výroby.

Navzdory oprávněným obavám ohledně účinnosti těchto opatření, která zemědělce zbavují možnosti volby výrobce zemědělské techniky a potenciálního rizika nedostatku motivace místních továren k rozvoji služeb, inovací a zavádění nových technologií, se objem místní produkce, sortiment nářadí a počet značek vyrábějících zemědělskou techniku každoročně stále zvyšuje.  V Kazachstánu se dnes výrobou zemědělských strojů a výrobou komponentů zabývá více než 30 strojírenských podniků. Za posledních 5 let se objem výroby ve fyzickém vyjádření zvýšil čtyřikrát.

Za prvních devět měsíců roku 2024 bylo vyrobeno více než 5 000 traktorů a kombajnů. Byla zavedena výroba mnoha druhů zemědělské techniky, např. secích strojů, sušiček zemědělských produktů, strojů na čištění obilí a osiva, pluhů, kultivátorů, kypřičů, žacích strojů, sběracích plošin, příčných hydraulických shrnovačů, traktorových přívěsů či postřikovačů.

V posledních letech tvoří 90 % traktorů a kombajnů, které si zemědělci pořizují, stroje domácí výroby. Díky státním podpůrným opatřením se během krátkého období 4 let stali „rezidenty“ Kazachstánu následující přední světoví výrobci. Patří mezi ně CLAAS GmbH, SDF Group, PÖTTINGER Landtechnik GmbH, HORSCH Industrietechnik GmbH, Deutz-Fahr, „Rostselmash“, „Petersburg Tractor Plant“, „Gomselmash“, „MTZ“, Lovol Heavy Industry, YTO Group Corporation. V blízké budoucnosti se plánuje otevření výrobních závodů společně se společností Amazonen-Werke H. Dreyer GmbH & Co. KG, Zoomlion Heavy Industry Science and Technology Company Ltd. a John Deere.  Roční produkce zemědělských strojů již nyní dosahuje 263 miliard tenge a podle prognóz vzroste v roce 2025 na 300 miliard tenge. Nicméně i nadále je opotřebení zemědělské techniky je stále vysoké; tvoří 76 %.

Je tedy evidentní, že se i nadále bude v Kazachstánu poptávka po zemědělské technice vyráběné na jeho území zvyšovat. Navíc, kazachstánská vláda si klade za úkol zvýšit investice do zemědělství, což bude stimulovat další poptávku po zemědělské technice. Rovněž se připravuje rozšiřování osevních ploch. I tato skutečnost bude mít za následek zvýšenou poptávku v této oblasti. Cílem v této oblasti je i větší využívání nových technologií, což podnítí poptávku po moderních zemědělských strojích vybavených např. systémy GPS, autopiloty a dalšími automatizačními systémy.

Na jednu stranu tento trend nepřeje přímému dovozu, na straně druhé se zde naskytují pro zahraniční, a tedy i české subjekty, které mají v dané oblasti dlouholeté zkušenosti, zajímavé investiční příležitosti. Díky, třeba i jen částečnému, přesunu své výroby mohou zahraniční investoři zásadně ušetřit své náklady, především náklady na přepravu zboží. Je levnější přepravovat, často těžké, komponenty v rámci Kazachstánu než je dovážet ze zahraničí.  To má za následek vliv na cenu finálního výrobku a v konečném důsledku zvýšení konkurenceschopnosti na místním trhu. 

Zájem o nákup zemědělské techniky v Kazachstánu tedy bude i v příštích letech, nicméně bude kladen stále větší důraz na to, aby byla produkována lokálně. A vláda Kazachstánu se bude i nadále zasazovat o to, aby byly podmínky pro případné investory co nejvýhodnější. Záleží na českých producentech, jestli se tomuto stále sílícímu trendu podřídí a budou hledat případné možnosti, jak své výrobky, i když jen částečně, vyrábět v této zemi, nebo si nechají tuto příležitost uniknout.