english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

V Turecku plánují výstavbu největších sádek na světě

Turecké úřady počítají na jihovýchodě země s výstavbou komplexu sádek pro sladkovodní i mořské ryby. V rámci projektu, jenž počítá s výstavbou 215 rybníků na ploše přesahující 600 ha, se plánuje pěstování kaprů, sumců, parmic i mořských okounů. Výstavba sádek probíhá ve speciální hospodářské zóně s celou řadou pobídek pro potencionální investory.

Projekt sádek, jenž je umístěn v adanském regionu Karataş nacházejícím se poblíž řeky Ceyhan v blízkosti Středozemního moře, je organizován Generálním ředitelstvím pro zemědělskou reformu Ministerstva zemědělství a lesnictví Turecké republiky. Ve své podstatě se jedná o první organizovanou průmyslovou zónu pro akvakulturu v Turecku, která byla založena 7. února 2019. Projekt, který je stále v procesu dokončování, počítá s výstavnou 215 rybníků (hloubka 2-2,5m, plocha až 25 ha), zařízení pro zpracování ryb a nového výzkumného technoparku pro šlechtění a genetický výzkum nových rybích generací. Stávající projekt počítá se zaměstnáním až 3000 osob v daném komplexu s tím, že stát nabízí k odkupu rybníky v hodnotě cca 1,6 mld. TRY.

Díky stále nedokončeným pracím na finální podobě a technickém zabezpečení rybníků, stejně tak jako vyjasňováním mise plánovaného výzkumného technoparku zaměřujícího se na akvakulturu, se zde nabízí velká šance pro celou řadu českých subjektů aktivních v oblasti chovu ryb a rybníkářství. Turečtí partneři si jsou vědomi české tradice a technologické vyspělosti v dané oblasti a jsou otevřeni spolupráci zejména v oblasti sladkovodních sádek pro kapry, kde patříme ke světové špičce. Co se výzkumu fyziologie a genetiky ryb týče, jsou turecké plány na výstavbu centra též v prvopočátcích a potenciál rozvoje česko-tureckých vztahů je zde proto také veliký.

Středomořská asociace exportérů, která je za výstavbu sádek odpovědná, nabízí též soukromým investorům k odkupu místa pro výstavbu rybníků s tím, že investor bude odpovědný za jejich dostavbu a bude si moci je technicky zařídit dle vlastních potřeb. Díky tomu, že se projekt nachází na území speciální hospodářské zóny, je možné využít několika finančních pobídek, např.: osvobození od daní po dobu 3 let, odpuštění cla a daně na importované technické vybavení nutné pro zajištění rybníku, slevy na dani pro zaměstnance po doku 3 let či půjčky do výše 5 mil TRY s úrokovou mírou 4-5% u Ziraat Bankasi.

S žádostmi týkajícími se projektu je možné se obracet na obchodní oddělení velvyslanectví, či kontaktovat přímo Středomořskou asociaci exportérů a Generální ředitelství pro zemědělskou reformu Ministerstva zemědělství a lesnictví Turecké republiky.

Pavel Daněk a Nazlı Altuntaş, obchodní oddělení Velvyslanectví České republiky v Ankaře