english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Anonym
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Turecké požadavky spojené s importem zboží spadajícím pod HS kód 54.07

Český export polyesterových tkanin a dalších produktů spadajících pod HS kód 54.07, dosáhl za prvních devět měsíců roku 2022 34 mil. USD. Šlo tak o více než 180% nárůst oproti stejnému období roku 2021.

Turecké úřady podobnou trajektorii exportu pozorují i u řady dalších evropských zemí a přičítají ji snaze obchodníků vyhnout se vyšším clům na tento typ zboží původem z Činy, kteří opatření obcházejí tím, že zboží zajišťují neplatnou certifikaci původu v zemích EU. Z tohoto důvodu Ankara v průběhu roku 2022 začala plošně proti diskutovanému typu zboží praktikovat celou řadu netarifních překážek obchodu, které vyvrcholily povinností pro všechny unijní exportéry projít si nově definovaným schvalovacím procesem. Pokud toto společnosti do 37 dní od 24. ledna t.r. nesplní, budou muset platit stejné clo jako čínské firmy.  

Turecké statistiky ministerstva obchodu ukazují následující čísla dovozu produktů spadajících pod HS kód 54.07: 

  • 2019: import z ČR – 1391 tun (11 mil. USD) 

  • 2020: import z ČR – 1457 tun (9,1 mil. USD) 

  • 2021: import z ČR – 6665 tun (32 mil. USD) 

  • 2022: import z ČR – 8968 tun (34 mil. USD) = data za prvních 9 měsíců roku 

Reakcí turecké strany na tento nárůst importu z ČR, ale i dalších unijních zemí, bylo postupné aplikování různých překážek obchodu, které poctivým českým exportérům obchody velice komplikovaly. Jejich místní zákazníci byly postupně žádání o verifikace certifikátů původu zboží (CoO) či platby depositů na účet turecké celní správy sahající až do 60% celkové hodnoty exportovaného zboží. Velvyslanectví ČR v Ankaře bylo s některými z nich v kontaktu a snažilo se situace řešit jednak přes turecké Ministerstvo obchodu, tak také v koordinaci s ostatními unijními ambasádami v zemi.  

Výsledkem tlaku na turecké úřady bylo několik dílčích uvolnění v posledním čtvrtletí předešlého roku, situace ovšem vyřešena nebyla. 24. ledna t.r. turecké úřady v oficiálním věstníku (Resmi Gazete) informovaly o nové proceduře dovozu diskutovaného zboží, které od unijních exportérů produktů spadajících pod HS kód 54.07 vyžaduje vyplnění dotazníku zveřejněného na stránkách ministerstva obchodu a nutnosti projít si definovaným schvalovacím procesem. Jména společností, které splní na základě tureckých předpisů definované požadavky, budou po uplynutí lhůty 37 dní zveřejněna v dalším prohlášení v Resmi Gazete. Na zboží firem, které dotazník nevyplní a schvalovacím procesem si neprojdou, bude turecká strana nahlížet jako na zboží čínských společností, což bude znamenat nutnost platit clo ve výši 42% z celkové hodnoty dováženého zboží.  

Velvyslanectví ČR v Ankaře doporučuje všem českým exportérům výše zmíněné procedury konzultovat s místními poradenskými společnostmi, na které v případě potřeby předá potřebné kontakty. Proces je veden částečně v turečtině a bez asistence profesionálního celního agenta či poradenské společnosti je pro zahraniční exportéry obtížně zvládnutelný. O dalším vývoji budeme průběžně informovat, záležitost je možné diskutovat i na mailové adrese obchodního úseku velvyslanectví v Ankaře: commerce_ankara@mzv.cz 

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře 

Kerem Özpolat, ekonomický specialista, Velvyslanectví ČR v Ankaře