english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Škoda auto v Turecku slaví úspěchy zejména s modely SUPERB a Kodiaq

Automobilka Škoda v roce 2022 zaznamenala v rámci Turecka 11. největší prodeje. Celkově se v Turecku v minulém roce prodalo 19 464 vozů Škoda. Ve svých kategoriích pak česká automobilka slaví největší úspěchy u vozů vyšší střední třídy díky modelům SUPERB, velice oblíbené jsou i modely Kodiaq 
 

Tržní podíl českého výrobce automobilů se od roku 2015 pohybuje mezi 3 až 4,5%. V roce 2022 pak tržní podíl Škody v Turecku činil 3,3% - to díky prodejům 19 464 vozů. Došlo tak k mírnému poklusu prodejů, které ovšem nebyly způsobeny nižší poptávkou po českých vozech, ale spíše problémy v dodavatelském řetězci, které se dotkly zejména dodávek modů Octavia do Turecka v prvním pololetí roku 2022. Místní úspěšný dealer vozů Škoda, Yuce Auto, ovšem upozorňuje na úspěchy spojené s cenovou stabilitou vozů Škoda, jenž byla hlavním důvodem pro navýšení podílů Škoda mezi flotilovými společnostmi, kde penetrace vozů Škoda dosáhla rekordních 28%. 

Automobilka v roce 2022 na turecký trh uvedla nové facelifty modelů Scala a Kamiq, otevřela nové prodejní a servisní centrum v provincii Aydin u Egejského moře. Celkově tak Škoda na tureckém trhu pokrývá 88,4% produktového portfolia z celkové tržní poptávky. Za zdůraznění stojí silná pozice modelů Superb a Kodiaq, oba totiž patří ve svých segmentech mezi 4 nejprodávanější modely. Vozy Škoda tak zaznamenávají úspěchy zejména ve vyšších cenových kategoriích.  

Pro rok 2023 hlavní distributor vozů Škoda Yuce Auto plánuje důraz na růst tržního podílu v zemi. Důležitý je pro Yuce Auto také obrat obchodu v oblasti „after sales“. Zde je možné upozornit na skutečnost, že Yuce Auto v Turecku prodalo již více než 200 000 vozů Škoda, což je ale stále nedostatečné pro vygenerování dostatečného zisku plynoucího ze servisu těchto aut. Pro doplnění – nyní se v Turecku nachází celkově 49 prodejních a 54 servisních míst vozů Škoda. Růst prodejů tak proto zůstává hlavní prioritou Škody pro rok 2023.  

 

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře 

Nazlı Altuntaş, obchodní oddělení Velvyslanectví ČR v Ankaře