english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Podnikatelská mise HK ČR do Izmiru - „na vlně úspěchu“ českého konsorcia AŽD Praha a Cross Zlín

(Archivní článek, platnost skončena 27.09.2015 / 02:00.)

Ve dnech 12. – 13. září 2014 zrealizovala Hospodářská komora ČR ve spolupráci se ZÚ Ankara zahraniční podnikatelskou misi do třetí nejlidnatější turecké aglomerace - do města Izmir. Cílem bylo detailní seznámení se s ekonomickým prostředím regiónu, prezentace ekonomického potenciálu ČR, navázání nových a prohloubení stávajících kontaktů, jakožto i projednání možností další spolupráce. V prostorách Izmirské obchodní komory (Izmir Ticaret Odasi IZTO) se uskutečnil Česko – turecký workshop „Doing Business with the Czech Republic“. Proběhla jednání s nejvyššími představiteli komory, Rozvojovou investiční agenturou provincie Izmir (IZKA), s top managementem zóny volného obchodu (EZBAŞ) a firemním sektorem. Během proexportní akce tak byla místním multiplikátorům obchodní výměny a firemnímu sektoru představena ČR jako významný obchodní a investiční partner. Paralelní dimenzí mise byla rovněž podpora stávající české účasti v projektech českých subjektů a podpora a účinný lobbing za zájmy českých podnikatelských entit ve městě Izmir. V tomto kontextu se jedná o velký úspěch AŽD Praha a.s. a Cross Zlín a.s., které na sklonku srpna t.r. podepsaly kontrakt s metropolitní municipalitou Izmir na dodávku integrovaného systému inteligentního řízení dopravy v hodnotě přes 510 mil. Kč. U zrodu tohoto velkého kontraktu poskytoval součinnost v rámci aktivní ekonomické diplomacie i ZÚ Ankara.

Věc: Podnikatelská mise HK ČR do Izmiru - „na vlně úspěchu“ českého konsorcia AŽD Praha a Cross Zlín

Ve dnech 12. – 13. září 2014 zrealizovala Hospodářská komora ČR ve spolupráci se ZÚ Ankara zahraniční podnikatelskou misi do třetí nejlidnatější turecké aglomerace - do města Izmir. Cílem bylo detailní seznámení se s ekonomickým prostředím regiónu, prezentace ekonomického potenciálu ČR, navázání nových a prohloubení stávajících kontaktů, jakožto i projednání možností další spolupráce. V prostorách Izmirské obchodní komory (Izmir Ticaret Odasi IZTO) se uskutečnil Česko – turecký workshop „Doing Business with the Czech Republic“. Proběhla jednání s nejvyššími představiteli komory, Rozvojovou investiční agenturou provincie Izmir (IZKA), s top managementem zóny volného obchodu (EZBAŞ) a firemním sektorem.

Během proexportní akce tak byla místním multiplikátorům obchodní výměny a firemnímu sektoru představena ČR jako významný obchodní a investiční partner. Paralelní dimenzí mise byla rovněž podpora stávající české účasti v projektech českých subjektů a podpora a účinný lobbing za zájmy českých podnikatelských entit ve městě Izmir. V tomto kontextu se jedná o velký úspěch AŽD Praha a.s. a Cross Zlín a.s., které na sklonku srpna t.r. podepsaly kontrakt s metropolitní municipalitou Izmir na dodávku integrovaného systému inteligentního řízení dopravy v hodnotě přes 510 mil. Kč. U zrodu tohoto velkého kontraktu poskytoval součinnost v rámci aktivní ekonomické diplomacie i ZÚ Ankara.

Po rozštěpení podnikatelské mise v Istanbulu (viz samostatná zpráva GK Istanbul z této části mise) dorazilo pod vedením vice-prezidenta HK ČR Bořivoje Mináře do Izmiru sedm účastníků mise, mezi nimiž nechyběli zástupci TOS Kuřim a.s., vrcholový management ČEB a rovněž zástupce ČVUT. Za ZÚ Ankara se akce zúčastnil vedoucí ekonomického úseku Arnošt Kareš. Aktivně se rovněž do přípravy mise zapojil honorární konzul ČR v Izmiru Etem Özsoy.

Samotný Izmir i celá provincie je dynamicky se rozvíjející business centrum na jihozápadě Turecka, vysoce socio-ekonomicky přesahující jihovýchod a východ země, a to i včetně centrální Anatolie. Samotní Izmiřané se nepovažují za Turky, nýbrž „mediteránce“. Podstatnou devizou města, resp. provincie Izmir, je její strategická poloha s přístavem Alsancak (přes který je realizováno 20% celkové turecké obchodní výměny) a možností penetrace třetích trhů: BV, zemí Perského zálivu, asijských trhů a severní Afriky. Zejména v konsorcionálním přístupu s tureckými partnery, a s vědomím jejich tradičně pozitivního vnímání na těchto trzích, ve spojení s českými exportéry nesoucími vyspělé technologie a vysokou přidanou hodnotu, které tureckým partnerům chybí, jde o zajímavý synergický efekt. V Izmiru a okolí se nachází 13 organizovaných průmyslových zón, 3 technologické parky a 2 zóny volného obchodu. Zejména pak zóna volného obchodu EZBAŞ, díky vládním incentivám v oblasti sociálního a zdravotního pojištění, daňovému zvýhodnění (sleva z korporátní daně) a skvělému umístění v mezinárodním přístavu Alasancak, se jeví jako vysoce atraktivní pro možné české investice či joint-venture s tureckými partnery.

Mezi prioritní možnosti rozvoje česko-tureckých obchodních vztahů v regionu, které mj. plně konvenují s nově definovanými sektorovými prioritami pro Turecko, patří následující sektory: oblast energetiky včetně OZE (zejm. větrná energetika) se zvláštním zájmem o výstavbu investičních celků, důlní a zpracovatelský průmysl, environmentální technologie ve vodohospodářství, likvidaci pevných odpadů a čištění odpadní vody, automobilový průmysl s navazujícími subdodávkami, dopravní strojírenství včetně produkce kolejových vozidel, strojírenská produkce, zdravotnická a laboratorní technika a agro-potravinářský sektor a potravinářské technologie.

Zajímavé jsou i rodící se projekty v oblasti dopravní telematiky a municipální projekty v této oblasti. Mise HK ČR se „vezla na vlně“ velmi pozitivního PR, který zanechal podpis kontraktu českého konsorcia firem AŽD Praha a.s. a CROSS Zlín a.s. s radnicí města Izmir dne 28. 8. 2014 ve výši 53,9 mil. TL (přes 510 mil. Kč). Předmětem je obnova a výstavba inteligentního dopravního systému pro město Izmir. Zejména je pak potěšitelné, že české progresivní firmy za sebou zanechaly velkého konkurenta v tomto segmentu – firmu Siemens. ZÚ Ankara i HK Izmir poskytoval od počátku v rámci aktivních nástrojů ekonomické diplomacie obou firmám aktivní součinnost. I nyní, ve fázi implementační, budeme v úzkém kontaktu s českou stranou stran pomoci se založením jejich turecké právní entity, daňového poradenství i logistických náležitostí. Předpokládáme, že úspěšná finalizace projektu, který má být dokončen v období 720 dnů od podpisu kontraktu, přinese pozitivní referenci pro český subjekt nejen na tureckém trhu, ale i v evropském měřítku. Bez nadsázky tento kontrakt katapultoval české firmy mezi silné evropské hráče v tomto segmentu.

Česko – tureckého workshopu “Doing Business with the Czech Republic” se dne 12. září 2014 v prostorách Obchodní komory města Izmir (IZTO) zúčastnilo více než tři desítky místních podnikatelů, zástupců obchodních kruhů a multiplikátorů obchodní a investiční činnosti. Po uvítacím proslovu vice-prezidenta komory Jak-a Eskinaz-yho, který představil potencionál Izmiru a celé provincie i možnosti budoucí spolupráce s IZTO, která čítá přes 70 tis. členů, vystoupil vedoucí české mise vice-prezident HK ČR Bořivoj Minář. Ten ve svém úvodním slovu přítomné uvedl do historického kontextu, tedy seznámil publikum s „naší historickou stopou“, kdy se tehdejší Československo v průběhu 60. až 90. let minulého století podílelo na výstavbě průmyslové základny Turecka dodávkami kvalitního průmyslového zboží, technologií a významných investičních celků. Tuto historickou pozitivní stopu dokumentoval současnou kontinuitou personifikovanou kvalitními zn. jako Vítkovice, Tatra, Zetor, ČKD, Škoda apod. Následovala PP prezentace zástupce Rozvojové agentury IZKA paní Sedef Özer, v jejímž portfoliu je příprava regionálních rozvojových plánů, identifikace inv. a business příležitostí v regionu, jakož i asistence zahraničním investorům při vstupu na místní trh. Sérii prezentací završil CEO zóny volného obchodu EZBAŞ  a současně prezident vlivné Asociace egejských průmyslníků a obchodníků ESIAD p. Faruk Guler, který představil výhody založení podniku a provozování výrobní či obchodní činnosti v zóně volného obchodu. Současně projevil zájem o intenzifikaci obchodní výměny s českými subjekty, přičemž zmínil, že členské firmy asociace ESIAD generují více než 75% obchodu provincie Izmir.

Účastníci obdrželi informační materiály o ČR včetně aktuální vztahové brožury “Česká republika – Váš obchodní partner” v turečtině. V druhé části akce proběhla B2B jednání zúčastněných firem a zástupců multiplikátorů, během nichž jsme identifikovali konkrétní zájem místních hospodářských kruhů o navázání spolupráce s českými subjekty.

Závěr: Je potěšitelné, že exportní subjekty na misi doprovázeli i zástupci ČEB. V tomto duchu ZÚ Ankara i GK Istanbul dlouhodobě působí s cílem prezentovat turecké straně komplexní "české řešení" zahrnující celý hodnotový řetězec v rámci námi identifikovaných prioritních sektorů, a to včetně možnosti exportního financování a pojištění, jehož nositeli jsou právě ČEB a EGAP. Bankéř ČEB s "virtuálním kufříkem peněz" je při našich jednáních v Turecku vždy přidanou hodnotou před konkurencí ze západní Evropy i Asie. Domníváme se tedy, že rozhodnutí o otevření zastoupení ČEB v Istanbulu je ze strany všech akcionářů tohoto subjektu nevyhnutelné a nesnese již dalšího odkladu.

Mimo navázání kontaktů s místními multiplikátory obchodní výměny a hospodářské spolupráce a zástupců provincie, byla jasně deklarována česká podpora probíhajícím aktivitám v provincii (projekt AŽD Praha a CROSS Zlín). Je však potřeba se do regionu vracet a příležitosti dále opečovávat. Vhodnou platformou, jak podpořit tento zájem, který akcí rezonoval, by mohla být některá ze sektorově zaměřených podnikatelských misí, které ZÚ Ankara s vedením HK předběžně projednal. Z hlediska prioritních sektorů má zajisté potencionál mise firem producentů zdravotnické a laboratorní techniky vč. prostředků civilní ochrany, jakož i mise zaměřená na agro-potravinářský sektor a potravinářské technologie.

foto: