english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podnikatelé tureckého Mersinu navštívili Jihomoravský kraj

Prezident Mersinské hospodářské komory (MTSO) společně s poradcem starosty v oblasti dopravy a v doprovodu významných regionálních businessmanů, navštívil jižní Moravu za účelem posílení meziregionálních podnikatelských vazeb.

Mezi hlavní zájmy mersinských patří import živého skotu a ovcí, městská hromadná doprava a podpora inovací. Z hlediska vlastní zemědělské produkce je pro jihotureckou provincii zásadní export citrusů, ovoce a zeleniny.  

Díky projektu ekonomické diplomacie (PROPEDu) Velvyslanectví ČR v Ankaře a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, za výrazné podpory Jihomoravského kraje a Regionální hospodářské komory Brno, se na jižní Moravu vypravila delegace z více než dvoumilionového přístavního města Mersin. Tento projekt tak navázal na probíhající meziregionální spolupráci mezi JMK a Mersinem, která byla stvrzena podpisem memoranda o spolupráci na podzim 2022 mezi hejtmanem Janem Grolichem a mersinským starostou Vahapem Secerem. Delegace vedená prezidentem MTSO Ayhanem Kiziltanem zahrnovala i poradce starosty Ertana Limana či honorárního konzula ČR v Mersinu, pana Ufuka Bozkayu.  

Během turecké návštěvy se potvrdilo hned několik výrazných trendů posledních měsíců. V první řadě turecká strana deklarovala výrazný zájem o český skot a ovce vycházející z nedostatečného domácího chovu. Za tímto účelem došlo k návštěvě národní výstavy zvířat a veletrhu Animal Tek na brněnském výstavišti i setkání s několika českými chovateli. Hlavním důvodem cesty poradce starosty Ertana Limana do JMK byla zase skutečnost, že Mersin se chystá na zavedení tramvajové dopravy ve městě, což s sebou nese i nákup minimálně 24 tramvajových vozů a investice jdoucí do miliard dolarů. V České republice máme v tomto směru co nabídnout, a proto se cesty zúčastnil i hlavní mersinský decision-maker, který se mohl podívat na způsoby koordinace MHD v ČR, seznámit se s českými firmami v oboru a prodiskutovat i takové věci jakými je financování podobně velkých projektů.  

I když se to na první pohled nemusí zdát samozřejmé, v průběhu pandemie covid-19 došlo i v Turecku k zvětšení spotřeby luxusnějšího alkoholu, což bylo zase důvodem pro příjezd největšího importéra a distributora alkoholu v Mersinu a Adaně, Mazluma Celika, ze společnosti Pozitif Dagitim. Pan Mazlum se během své cesty mohl podívat jednak do Salonu vín ve Valticích, probrat možnou spolupráci se zástupci společnosti Rudolf Jelínek či navštívit největší brněnský pivovar Starobrno.  

Inovace jako téma možné spolupráce bylo samozřejmým obsahem diskuzí díky účasti CEO mersinského teknoparku, obdoby Jihomoravského inovačního centra (JIC). CEO mersinského teknoparku, Ihsan Gültekin, tak během návštěvy JIC mohl prodiskutovat formy podpory, kterou JIC poskytuje regionálním startupům i možnosti další spolupráce mezi jihomoravskými a jihotureckými partnery.  

Pro tureckou stranu bylo zásadní téma exportu citrusů, ovoce a zeleniny. Oblast okolo Mersinu v rámci Turecka produkuje nejvíce citronů či mandarinek v zemi, což z tamních pěstitelů činí přirozené partnery pro české malo i velkoobchody. Ze vzájemných diskuzí s několika českými importéry, kromě jiného i se společností Hortim, vyplynul jasný zájem z ČR nejen o turecké citróny a mandarinky, ale také například o rajčata a papriky. Problematickými body obchodu v této sféře ovšem zůstává přepravní doba z Turecka do ČR či otázka pesticidů. Všechny tyto otázky ale mají svá řešení a partneři na obou stranách pokračují v diskuzích. Celá delegace měla v této oblasti možnost navštívit i brněnskou farmu Ráječek a prodiskutovat městské inovativní pěstování ovoce a zeleniny. 

Kontakty v průběhu návštěvy zahrnovaly i B2B setkání mezi zástupci RHK Brno a Mersinskou obchodní komorou/MTSO, jež celou cestu odstartovala a využila i k obsažné diskusi o podnikatelském prostředí v JMK. Partnerství jižní Moravy a Mersinu dostává konkrétní hospodářský obsah s potenciálem dalšího růstu.  

 

Pavel Daněk, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ankaře  

Tereza Kuncová, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR  

Galerie


Podnikatelé tureckého Mersinu navštívili Jihomoravský kraj