english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Metrostav
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Metrostav pomáhá v postižených regionech Turecka

Česko-turecký podnik Metrostav Ankara Inşaat se po ničivém zemětřesení z počátku roku 2023 zaměřil na kriticky zasažené regiony na jihovýchodě Turecka. Nově zde bylo postaveno 36 škol náhradou za ty, které byly nevratně poškozeny.

Společnost Metrostav působí v Turecku úspěšně od roku 2015, a to prostřednictvím svého joint-venture Metrostav Ankara Inşaat, A.Ş. K významným infrastrukturálním projektům, které se zde podařilo zrealizovat, patří např. depo istanbulského metra na lince M7, vč. přístupových tunelů, nebo podzemní lanovka Aşiyan – Hisarüstü, rovněž v největším tureckém městě.

Bezprostředně po katastrofálním zemětřesení, které 6. února 2023 zasáhlo rozsáhlá území Turecka, na němž zahynuly desítky tisíc obyvatel a bylo zničeno či vážně poškozeno velké množství budov, se Metrostav aktivně zapojil do pomoci postižené zemi. Nejprve ve spolupráci s tureckým velvyslanectvím v Praze zorganizoval humanitární sbírku. Následně, i díky předchozím aktivitám a dobrým referencím, společnost zvítězila ve veřejné soutěži tureckého ministerstva školství a ve sdružení s tureckými firmami Adfa a Yapı STS získala zakázku na výstavbu 36 osmitřídních škol.

V říjnu 2023  byly zahájeny stavební práce v městských i venkovských oblastech provincií Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Adıyaman, Malatya a Gaziantep, přičemž celý úsek mezi jednotlivými staveništi činil cca 400 km. Během přibližně roku se podařilo vybudovat přízemní školy, kde již aktuálně probíhá výuka. Budovy splňují přísné normy, zohledňují vysoké seizmické zatížení a měly by tak odolat případnému dalšímu silnému zemětřesení. Každá ze škol má vlastní vytápění, vzduchotechniku a záložní dieselagregát o výkonu 175 kW. V areálu je vždy osm školních tříd, ředitelna, sborovna, multifunkční sál, dílna, laboratoř a sociální zařízení. Celkové náklady dosáhly cca 1,3 mld. Kč, přičemž výstavba byla spolufinancována z tureckého veřejného rozpočtu a z fondu UNICEF.

O kvalitě staveb projektovaných a realizovaných v Turecku českými firmami svědčí nejlépe skutečnost, že v zasažených oblastech se nachází hned několik takových průmyslových provozů, např. uhelná elektrárna Afşin Elbistan, paroplynová elektrárna Erzin či ocelárny Iskenderun, které nebyly zemětřesením nijak vážně poznamenány a jsou nadále plně funkční. Lze tedy očekávat, že jak samotný Metrostav, tak i jiné české stavební podniky mohou potenciálně získat v zemi další velice zajímavé příležitosti.

 

Roman Seidl, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Velvyslanectví ČR v Ankaře
(s využitím podkladů společnosti Metrostav)

 

Výuka v nové škole

Výuka v nové škole

Předání nové školy

Předání nové školy