english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Export skotu do Turecka

V posledních několika měsících se dle vyjádření některých chovatelů skotu výrazně snížil zájem turecké strany o dovoz českého hovězího. Vzhledem k důležitosti této země jako exportní destinace pro značné množství domácích chovatelů přinášíme informace, které se nám ve věci podařilo zjistit. V prvé řadě je možné poukázat na celkově klesající importy do Turecké republiky od léta tohoto roku související s vývojem v makroekonomické oblasti. Z toho vyplývá skutečnost, že čeští chovatelé nejsou jedinými chovaleli, kterých se problém týká. Dle všeho lze vyloučit i existenci nových restriktivních omezení týkajících se importu skotu do Turecka. Nastalá situace s sebou přináší i různé reakce ze strany exportérů z ostatních zemích.  
 

V návaznosti na jednání na tureckém Ministerstvu zemědělství, Evropské delegaci i s kolegy z ostatních členských států EU, je možné konstatovat, že se nepodařilo zjistit existenci nových opatření omezujících import skotu do Turecka. Dle statistik, které má k dispozici Delegace Evropské Unie v Ankaře, došlo do konce července tohoto toku dokonce k nárůstu exportu unijního skotu do Turecka o 16,2% oproti roku 2017. To i přesto, že celkové importy do Turecka za červenec tohoto roku klesly o 6,7% v porovnání s rokem minulým. Toto číslo udávané Delegací také kontrastuje ze zkušeností některých dalších exportérů, zejména z Irska, kteří podobně jako čeští poukazují na významný pokles zájmu z turecké strany.

 

Dle komentářů místních farmářů je největším problémem cena zvířat. Díky depreciaci turecké liry, která ztratila vůči USD jen za tento rok cca 40%, se import hovězího masa značně prodražil. Turečtí farmáři totiž nenakupují jen skot, ale také krmivo a veterinární prostředky. Chov je proto násobně dražším než v minulých letech. Díky nižším nákladům a schopnosti flexibilněji reagovat na poptávku na tureckém trhu bylo velvyslanectví informováno o rostoucím zájmu turecké strany o hovězí maso pocházející z Jižní Ameriky.

 

Dále je také možné upozorňit na kroky podniknuté některými exportéry z ostatních členských i nečlenských států EU: tedy poskytování veterinárních služeb/konzultací pro prodanou zvěř i po překročení tureckých hranic až do samotné porážky; flexibilní platební podmínky, kdy není vyžadována platba předem  - to zejména při koupi skotu z Jižní Ameriky. Díky způsobu dopravy, kdy jsou zvířata z Jižní Ameriky dopravována na speciálně upravených trajektech, které jsou schopné pojmout až tisíce kusů zvěře, jsou i náklady na přepravu v tomto případě menší a především libanonské společnost starající se o přepravu dokonce od zákazníků platbu za transport nevyžadují. V neposlední řadě, je možné upozornit i na zakládání farem zahraničními společnostmi přímo v Turecku formou joint-ventures s cílem vyhnout se kurzovým rizikům i nákladům na přepravu.

 

Ve věci exportu skotu jsme dále připraveni napomáhat českým exportérům pomocí konzultací, prověřováním potencionálních partnerů a dalších ad hoc služeb.

 

Pavel Daněk, obchodní rada Velvyslanectví ČR v Turecku