english  türkçe  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dobře se vyvíjející obchodní spolupráce v obranném průmyslu v Turecku

Za prvních osm měsíců roku 2018 překročila obchodní výměna mezi Českou a Tureckou republikou v oblasti obranného průmyslu více než 10mil EUR, přičemž český export do Turecka na konci srpna tohoto roku již více než dvakrát převýšil náš celkový export v roce 2017 a dosáhl cca 7,2mil EUR. Zastupitelský úřad v této oblasti eviduje rostoucí zájem o spolupráci na obou stranách a věří, že dobře nastolený trend bude pokračovat i do budoucna.
 

Pro úspěch na místním trhu, a to nejen v obranném průmyslu, je třeba nebát se investovat do času, který je tomuto trhu věnován, případně do místního obchodního zástupce s osobními kontakty na potřebných místech. Praxe obchodních agentů zastupujících zájmy firem aktivních v obranném sektoru je zde vcelku běžná a stojí za úspěchy řady firem. Zastupitelský úřad si je této situace vědom a je připraven při jejich hledání či prověřování pomoci, stejně tak jako asistovat případným zájemcům z řad českých firem při jednáních s jejich obchodními partnery.

Pro pochopení místního prostředí si je třeba také uvědomit jeho fungování a zákonitosti. Institucí zodpovědnou za veškeré nákupy v oblasti obranného průmyslu je civilní instituce podřízená přímo prezidentovi (SSB), která je v podstatě protějškem Sekce vyzbrojování a akvizic na našem Ministerstvu obrany. Turecké ministerstvo obrany je tedy při nákupech závislé na rozhodnutí této civilní instituce, která má řadu smluv a kontaktů nejen s místními společnostmi, které je při snaze o proniknutí na tomto trhu dobré znát.

Co se potenciálu pro budoucí spolupráci týče, je možné poukázat na turecké národní projekty. Turecko se snaží soustředit na budování vlastních zbraňových systémů a nebojí se do projektu investovat velké peníze. Právě této situace by proto české společnosti mohly využít. V nejbližší době půjde třeba o sériovou výrobu národního tanku Altay, práci na vývoji vlastních motorů do nadzvukových letounů, záměru vyprojektovat vlastní střely dlouhého doletu do konce roku 2021, obecnou snahu soustředit se na zvyšování technické vybavenosti námořnictva založené na vlastních lodích a řadu dalších podobných projektů.

Příští rok je plánován velký zbrojařský veletrh IDEF v Istanbulu i největší veletrh bezpečnostní a obranné techniky ve střední Evropě, IDET. Právě účast na těchto akcích může dát českým společnostem lepší vhled do problematiky a napomoci k utužení kontaktů s potenciálními zákazníky z Turecka. Zastupitelský úřad s navazováním těchto kontaktů rád pomůže.

Pavel Daněk, obchodní rada Velvyslanectví ČR v Turecku

Galerie


Defense Sector