Nový jordánský ministr průmyslu, obchodu a zásobování jednal s velvyslancem ČR o konkrétních formách prohloubení spolupráce
05.12.2021 / 14:43 | Aktualizováno: 05.12.2021 / 14:51
Cílem návštěvy u ministra Yousefa Al-Shamaliho dne 2. listopadu 2021 bylo kromě oživení jeho osobních dlouholetých dobrých vztahů s Českou republikou i předání dopisu s blahopřáním ke jmenování do funkce a pozvání k reciproční návštěvě do Prahy od jeho českého protějšku na 2. zasedání Česko – jordánské smíšené komise pro ekonomickou spolupráci na úrovni ministrů obchodu a průmyslu v roce 2022. Ministr Al-Shamali pozvání přijal s tím, že navrhne na rok 2022 termíny a potvrdil, že součástí návštěvy bude i společné bilaterální podnikatelské fórum.
Velvyslanec Koutský informoval, že o akci hovořil i s jordánským ministrem energetiky a nerostných zdrojů Salehem Kharabshehem, jehož portfolio v rámci České republiky spadá rovněž pod ministra obchodu a průmyslu ČR. 2. zasedání smíšené komise pro ekonomickou spolupráci by mohlo být dobrou příležitostí k podepsání již oběma stranami plně odsouhlaseného Memoranda o vzájemném porozumění v oblasti energetiky a nerostných zdrojů, s čímž ministr Al-Shamali souhlasil.
Velvyslanec dále zmínil CZ PRES v druhé polovině roku 2022 v Radě Evropské unie, na což ministr Al-Shamali reagoval se zájmem a poděkoval za podíl ČR v rámci EU na uzavření dohody o zjednodušení pravidel průvodu pro přístup jordánského zboží na evropský trh (RoO) v návaznosti na zaměstnávání syrských uprchlíků.
Velvyslanec Koutský krátce shrnul i některé rozvojové aktivity ČR v Jordánsku z poslední doby, mj. financování výstavby budovy policejního prezídia pro záležitosti syrských uprchlíků či rekonstrukce záchytných zdravotnických zařízení na klíčových hraničních přechodech, z nichž sám osobně otevřel zdravotnickou jednotku na přechodu King Hussein Bridge a zdravotnické školící centrum v budově ministerstva zdravotnictví. Ministr Al-Shamali ocenil tyto aktivity na podporu zvládání následků uprchlické krize a informoval, že jedním z urgentních vládních investičních plánů je cestou PPP (public-private-partnership) modernizovat právě tento přechod (který před pandemií využívalo 2 mil. osob ročně), a to rozdělením na část pro osobní a nákladní přepravu.