česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští senátoři jednali v Jordánsku; seznámili se s pomocí ČR poskytovanou Jordánsku: navštívili uprchlický tábor v Azraku a nemocnici, kde operovali čeští lékaři

Ve dnech 7. - 11. května 2017 proběhla v Ammánu společná návštěva dvou výborů Senátu Parlamentu České republiky. 

Pod vedením místopředsedy Senátu Ivo Bárka se jí účastnil František Bublan, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost (VZVOB), Hassan Mezian, místopředseda VZVOB, Patrik Kunčar, místopředseda VZVOB, Václav Láska, člen VZVOB, Jan Veleba, místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu (VHZD), Leopold Sulovský, místopředseda VHZD a Petr Šilar, člen VHZD. Delegace obou českých senátních výborů se sešly s příslušnými partnerskými výbory jordánského Senátu, společně byly přijaty ministrem zahraničí Aymanem Safadim. Místopředseda Senátu Ivo Bárek a členové Výboru pro hospodářství jednali taktéž s ministrem financí Omarem Malhasem. Jordánská strana vysoce ocenila českou pomoc poskytovanou Jordánsku v souvislosti s konfliktem probíhajícím v sousední Sýrii a Iráku.


Senátoři společně navštívili nemocnici Palestine Hospital, v níž se seznámili s průběhem a výsledky lékařské mise plastických chirurgů z Nemocnice Na Bulovce, kteří v rámci programu MEDEVAC prováděli operace syrských pacientů z řad uprchlíků. Jen za první pololetí tohoto roku bylo v rámci MEDEVACu českými lékaři v Jordánsku odoperováno již více než 450 syrských a jordánských pacientů.


Delegace Senátu PČR navštívila také uprchlický tábor Azrak, v němž je v současné době soustředěno 37 000 syrských uprchlíků a registrováno řádově dalších 18 000 dalších. Senátoři se seznámili s organizací chodu tábora, potřebami jeho dalšího rozvoje a navštívili příbytky postavené z prostředků daru vlády ČR. V r. 2016 přispěla ČR do Azraku částkou 40 mil. Kč, v letošním roce je počítáno s pokračováním ve stejné výši (na rehabilitaci a výstavbu nových obydlí), v r. 2017 by se do českého projektu částkou 1,5 mil EUR měla zapojit také německá vláda.