Nemocnice v jordánském Irbidu rozšíří svou péči o syrské uprchlíky díky daru ČR
11.12.2022 / 15:29 | Aktualizováno: 12.12.2022 / 08:53
Zdravotnické vybavení od českých firem Linet a MZ Liberec v celkové hodnotě 5 miliónů Kč, určené především pro jednotky intenzivní péče a porodnické oddělení převzala Univerzitní nemocnice krále Abdullaha v Irbidu dne 11. prosince 2022.
Dar České republiky do rukou ředitele nemocnice profesora Mohammada Al-Ghaza předal velvyslanec ČR v Jordánsku Josef Koutský. Nemocnice, ležící v těsné blízkosti syrských hranic a také největšího uprchlického tábora, ho obdržela v rámci Rekonstrukčního programu České republiky pro Blízký východ na období 2022-2024.
„Podpora zdravotnického sektoru Jordánska, který od počátku syrské krize jen s velkým vypětím zvládá nápor v podobě statisíců uprchlíků, je dlouhodobou prioritou české rozvojové pomoci v této zemi,“ uvedl velvyslanec Koutský během slavnostní ceremonie. Kromě materiální pomoci do Jordánska také až čtyřikrát ročně přijíždí v rámci programu MEDEVAC špičkové týmy českých lékařů z nejrůznějších oborů. MEDEVAC je zaměřen na přímou pomoc konkrétním lidem, především dětem z řad syrských uprchlíků a nejchudších Jordánců, a to včetně nejnáročnějších operací. České zdravotnictví, ať už se týká úrovně českých lékařských týmů nebo kvality zdravotnického vybavení, se tak v posledních letech zejména díky těmto aktivitám dostalo do širšího povědomí a uznání nejen jordánské veřejnosti, ale i řady mezinárodních aktérů v oblasti rozvojové pomoci, kteří v zemi působí.
Vysokou kvalitu české lékařského vybavení ocenil i profesor Al Ghazo a zároveň zdůraznil, že tento dar výrazně pomáhá řešit jejich nejakutnější problém, kterým je nedostatek lůžkové kapacity. Univerzitní nemocnice krále Abdullaha v Irbidu je přitom největší nemocniční zařízení na severu Jordánska a poskytuje dostupnou péči jak velkému množství syrských uprchlíků, tak především nemajetných Jordánců z velmi zranitelného regionu. Kvalita a šíře péče této univerzitní nemocnice je přitom oceňována i ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO). Předání daru se kromě profesora Al Ghaza zúčastnilo celé širší vedení nemocnice a vzbudilo i pozornost místních médií.
Zuzana Benešová
ekonomická diplomatka ZÚ Ammán