english  français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Innov8 Hub
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Zájem nigerijské vlády o české technologie roste díky úspěchu Prusa Research

Inovační technologie z Česka se úspěšně uplatňují i v subsaharské Africe. Společnost Prusa Research se v nejlidnatějším státě Afriky, Nigérii, podílí na rozvoji výzkumu, vývoje i technologického vzdělávání. Zapojení do vládních a mezinárodních iniciativ potvrzuje rostoucí význam českého know-how pro africký vědecko-technický rozvoj.

Výzkum, inovace a digitální transformace v praxi

V dubnu 2025 navštívil nigerijský ministr komunikace, inovací a digitální ekonomiky, Dr. Bosun Tijani, inovační centrum Innov8 Hub v Abuji. Během prohlídky se seznámil s technologiemi, které centrum využívá k vývoji prototypů, produktů a podporuje jimi startupy i výzkumné týmy. Významnou roli zde hrají i české 3D tiskárny značky Prusa, které slouží jako nástroj pro rychlé prototypování a aplikovaný vývoj.

Ministr při návštěvě ocenil klíčovou roli technologií ve vzdělávání a digitální infrastruktuře. Zdůraznil, že inovační nástroje – jako 3D tisk – představují základ pro budoucí ekonomický růst, zaměstnanost i technologickou soběstačnost země.

3D tiskárna Prusa

3D tiskárna Prusa

Česká technologie ve službách vzdělávání i výzkumu

Innov8 Hub je jedním z hlavních hráčů v oblasti výzkumu a technologického transferu v Nigérii. Spolupráce s Prusa Research mu umožňuje nabízet vývojová řešení nejen komerčním partnerům, ale i univerzitám a neziskovému sektoru. Tiskárny jsou využívány k navrhování produktů, ověřování koncepcí, školení odborníků a podpory tzv. venture creation – rozvoje podnikání založeného na technických inovacích. Firma rozvíjí spolupráci i v oblasti transferu technologií, dva kolegy z Innov8 Hub pozvala k účasti na mezinárodní konferenci FABx věnující se tématům digitální fabrikace, decentralizované výroby, provozu otevřených dílen a STEM vzdělávání. Účast nigerijských kolegů na prestižní události, která se letos poprvé koná v Česku, finančně podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

Česká společnost se v Nigérii podílí i na projektech s přímým společenským dopadem. Ve spolupráci s neziskovou organizací LightEd podporuje výrobu solárních lamp a nabíjecích stanic z recyklovaných materiálů. Tyto produkty pomáhají studentům v oblastech bez přístupu k elektřině pokračovat ve studiu i po setmění, což zlepšuje vzdělávací podmínky a podporuje inkluzivní rozvoj. Dalším zákazníkem je například nigerijská instituce Coderina EdTech Foundation, která je aktivní v oblasti technického vzdělávání a STEM programů pro mládež.

„Prusa Research se plánuje v Nigérii dodávkami svých 3D tiskáren a filamentů rovněž zapojit do projektu Národního centra pro robotiku a umělou inteligenci,“ doplňuje zástupce firmy Jiří Průša.

 

Solární lampy LightEd

Solární lampy LightEd

Podpora vědecké diplomacie a příležitosti pro spolupráci

Působení Prusa Research je ukázkou tzv. vědecké diplomacie v praxi – tedy využívání vědy a technologií jako nástroje mezinárodní spolupráce a rozvoje. Česká ambasáda v Abuji iniciativu aktivně podporuje. Ekonomická diplomatka Marie Nwanyanwu při návštěvě Innov8 Hubu vyzdvihla význam přímého zapojení českých firem do lokálních výzkumných a vzdělávacích iniciativ.

Nigérie aktuálně usiluje o posílení kapacit v oblasti aplikovaného výzkumu, zejména v sektorech jako jsou:

• digitální technologie a inženýrství,

• udržitelná energie a recyklace,

• medicínské inovace a zdravotnická zařízení,

• technické a odborné vzdělávání.

Významným tématem je také technologický transfer – tedy přenos know-how a zařízení, která podporují lokální vývoj a inovace.

M. Nwanyanwu v Innov8 Hub

M. Nwanyanwu v Innov8 Hub

Financování projektů a možnost zapojení

Pro financování inovačních projektů jsou v Nigérii k dispozici zejména:

vládní rozvojové fondy (např. prostřednictvím Ministerstva pro digitální ekonomiku),

mezinárodní instituce a nadace – např. Mastercard Foundation, World Bank, UNDP,

soukromý sektor a venture kapitálové fondy, které se zaměřují na tzv. „impact investment“.

Další možností je Global Gateway, nástroj Evropské unie pro financování projektů zaměřených na digitální transformaci, udržitelnou energii a inovace v subsaharské Africe, včetně Nigérie. Projekty mohou získat prostředky z NDICI – Global Europe, což je hlavní program EU pro rozvojovou a zahraniční spolupráci.

V oblasti vzdělávání a technologií se české subjekty mohou zapojit i skrze programy rozvojové spolupráce ČR, například formou expertního nasazení, dodávek technologií nebo společných projektů s místními univerzitami a huby.

Zkušenosti z Nigérie ukazují, že české firmy a výzkumné instituce mohou uspět tam, kde nabídnou konkrétní řešení s vysokou přidanou hodnotou – například v podobě vývojových kapacit, prototypovacích technologií či specializovaných školení.

3D Prusa

3D Prusa

Prusa Research, a.s. je český výrobce 3D tiskáren založený Josefem Průšou. Zaměřuje se na vývoj otevřených technologií pro 3D tisk, výuku a výzkum. Sídlem společnosti je Praha, produkty exportuje do více než 160 zemí.

Více informací: https://www.prusa3d.cz 

 

Autor: Mgr. Marie Nwanyanwu, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví České republiky v Nigérii