français  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Beata Matusiková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce mezi nigerijskou Národní agenturou pro vědu a inženýrskou infrastrukturu a Technologickou agenturou ČR – příležitosti pro české firmy a investory

Nigerijská Národní agentura pro vědu a inženýrskou infrastrukturu (NASENI) podepsala s Technologickou agenturou ČR (TAČR) v roce 2015 Memorandum o porozumění, v němž se obě strany zavázaly rozvíjet bilaterální spolupráci v celé škále oblastí vědy a výzkumu a zejména ve sféře transferu technologií. Momentální oboustranný zájem na implementaci memoranda a praktické uplatnění v obchodní sféře vytváří nově prostor pro zapojení zainteresovaných českých firem a investorů a navázání obchodních vztahů s nigerijskými partnery. Dne 18. 5. 2022 byla jak na české, tak nigerijské straně spuštěna výzva pro podávání projektů v oblasti transferu a rozvoje technologií v rámci tzv. Programu Delta-2. Jedná se o historicky první takový projekt s africkou zemí, kterou TAČR realizuje.
 

NASENI, stejně jako Technologická agentura ČR, vyčlenila pro zainteresované subjekty a jejich projekty finanční prostředky, kterými bude motivovat a podporovat nigerijské a české soukromé subjekty a výzkumné instituce v praktické realizaci v přejímání výrobních technologií, rozvoje technologií, know-how v jejich obchodních a výzkumných aktivitách. Současně, v případě nalezení zahraničního partnera, může přispívat na vzdělávací a tréninkové pobyty u těchto firem. Nigerijská strana momentálně chce s cílem zajistit si do budoucna vlastní soběstačnost zaměřit spolupráci na transfer technologií, rozvoj technologií a praktické zaškolení v těchto oblastech:

Zemědělství:

Tato oblast tvoří významný potenciál, když 200 milionový národ v zemi bohaté na ornou, avšak neopracovanou, půdu potřebuje základní potraviny. Za tím účelem jsou poptávány zemědělské stroje pro obdělávání půdy, zavlažovací technika, kvalitní hnojiva a osivo, kvalitní plemena skotu i drůbeže, veterinární vakcíny a rostlinné postřiky. Následně zaostává technologie a technika na zpracování zemědělských plodin, masa a potravin a jejich dalšího skladování. Z českých firem se v této oblasti dobře zapsaly firmy jako např. Knights, a.s. (minitraktory), B27 (krmiva, hnojiva), Dominant (násadová vejce a kuřata).

Poptávka:

zemědělská technika – obdělávání a zkvalitňování půdy, úprava a sběr úrody

zpracovatelská technika – zpracování zemědělských plodin, masa a potravin

uchovávání a skladování potravin

 

Těžba nerostných surovin a jejich obrábění/zpracovávání:

Kromě ropy a plynu je Nigérie bohatá na další přírodní suroviny: uhlí, minerály, polodrahokamy, dřevo apod. Vzhledem k dosavadní koncentraci vlády na pouhé těžbě ropy, byla těžba dalších surovin opomíjena a nyní se dostává do popředí vládního zájmu. Česká republika, jako leader v oblasti těžkého průmyslu ve středoevropském regionu, a těžby zvláště, disponuje výrobci s bohatými zkušenostmi a technologiemi, kterými by mohla k rozvoji tohoto sektoru Nigérii zásadně přispět.

Poptávka: 

těžební a obráběcí stroje

technologie

 

Obráběcí technologie, stroje a nástroje pro malé businessy (general manufacturing):

V důsledku bohatých příjmů z ropy a potažmo možnosti dovozu Nigérie bohužel pozapomněla na plnohodnotný rozvoj místního lehkého průmyslu. S cílem dohnat tento deficit, vláda podporuje rozvoj malých businessů a řemesel, které však vyžadují počáteční investice a zaškolení místních v nových technologiích a obsluze strojů. Příkladem je firma Ekopanely, která z rýžových panelů staví prefabrikáty pro stavbu domů.

Poptávka:

Obráběcí stroje a technologie

Odborné řemeslné vzdělávání

 

Dne 18. května 2022 proběhl v Abuji, v sídle NASENI, oficiální ceremoniál, během kterého byly nigerijské veřejnosti představeny podrobnosti projektu a možnosti se do něj zapojit. Za nigerijskou stranu vystoupil p. Dahiru – předseda Prezidentského implementačního výboru pro Nigerijsko-českou spolupráci v oblasti transferu technologií a prof. Haruna, vicepředseda nigerijské Národní agentury pro vědu a inženýrskou infrastrukturu (NASENI – National Agency for Science and Engineering Infrastructure – předsedou je prezident Nigérie Buhari), českou stranu reprezentovala ekonomická diplomatka, paní Beata Matusiková. Nigerijská strana spolupráci v oblasti transferu technologií přikládá veliký význam, o čemž svědčilo bohaté zastoupení místních médií a reportáže v hlavních televizních zprávách na několika TV kanálech. 

Nigerijská strana má bohaté zkušenosti s kvalitními moderními českými výrobky a české firmy a investory je připravena uvítat s otevřenou náručí. Vyzýváme tedy české zájemce k účasti na tomto projektu, který umožní našim vědcům a technologům ukázat nigerijským partnerům schopnosti našich mozků a učinit tak první stopu v česko-nigerijské technologické spolupráci.

Podrobnosti k programu DELTA-2, včetně přihlašovacího formuláře na https://www.tacr.cz/program-delta-2-vyhlaseni-4-verejne-souteze/. Pro nigerijské zájemce na https://pictt.gov.ng/ta-cr-delta-2-programme/.

 

 

 

Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Nigérii

Galerie


NASENI a TAČR