česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 - aktuální podmínky cestování do Spojených arabských emirátů a návratu do ČR

Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí zde uvádí nedůležitější aktuální opatření zavedená ve Spojených arabských emirátech (SAE) a opatření ČR při návratu do republiky

VSTUP NA ÚZEMÍ SAE

Všechna mezinárodní letiště ve SAE jsou otevřena občanům, rezidentům, návštěvníkům a cestujícím v tranzitu. Cestujícím doporučujeme sledovat platná vládní opatření a ujasnit si podmínky u letecké společnosti a cestovní kanceláře. Informace pro cesty do, z a skrz SAE jsou uvedeny na stránkách vládních leteckých společností Etihad a Emirates

Veškerá platná pravidla a opatření související s cestováním naleznete na oficiálních stránkách vlády SAE (v angličtině).

Pro vstup do SAE je vyžadován cestovní doklad s minimální zbývající platností v délce 6 měsíců.

Do SAE je možné vstoupit jako očkovaný/neočkovaný cestovatel. Dokončené očkování v SAE znamená pro turisty dvě dávky.

Dne 7. listopadu 2022 se ruší veškerá covidová opatření pro celé SAE. Zůstává pouze povinnost nošení roušek v nemocnicích.


OČKOVANÉ OSOBY

Dne 8. listopadu (Dubaj) a 10. listopadu 2022 (Abú Dhabí) upravily i letecké společnosti svá pravidla pro vstup do SAE.

 

DUBAJ

Všechny letecky cestující z ČR do Dubaje již před odletem nepředkládají certifikát o dokončeném očkování nebo negativní PCR test.

Pro lety do Sharjah anebo letiště Ras Al Khaimah (charterové lety z ČR) je postup jako pro Dubaj.

Pro tranzitní cestující platí předložení požadovaných dokumentů dle cílové destinace.

 

ABÚ DHABÍ

Všechny letecky cestující z ČR do Abú Dhabí již před odletem nepředkládají certifikát o dokončeném očkování nebo negativní PCR test.

Po příletu do Abú Dhabí mohou cestující podstoupit na vlastní rozhodnutí na letišti PCR-test (40 AED). Výsledek je k dispozici do dvou hodin.

Pro tranzitní cestující platí předložení požadovaných dokumentů dle cílové destinace.

 

Doporučujeme, aby měl každý svůj očkovací certifikát při sobě a v případě potřeby se jím mohl prokázat.

 


TESTOVANÉ OSOBY

Viz výše.


OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Od 7. listopadu 2022 se ruší nutnost prokazovat se při vstupech na veřejná místa v emirátu Abú Dhabí negativním PCR-testem anebo očkovacím certifikátem (aplikace Al Hosn nebo Tečka).

Pro přílet a odlet ze SAE viz uvedené kapitoly.

Upozorňujeme, že certifikáty o prodělaném COVID-19 vydávané v SAE nejsou interoperabilní s těmi vydanými EU.  Certifikáty o očkování a testování vydané v SAE (v souladu s Al Hosn Pass) jsou akceptovatelné v EU.


DĚTI

Viz odstavec "vstup očkovaných osob". Více informací na stránkách letecké společnosti Emirates a Etihad.
 


PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Žádný příjezdový formluář se do SAE nevyplňuje.


PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Od 7. listopadu 2022 se v SAE ruší veškerá covidová opatření. Zůstává pouze povinnost nošení roušek v nemocnicích. Ruší se povinnost v emirátu Abú Dhabí prokazovat se "zeleným statusem" v aplikaci Al Hosn.

 


 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Od 7. listopadu 2022 platí nadále karanténní doba 5 dní; pro její ukončení je třeba dva po sobě jdoucí negativní PCR-testy.


TRANZIT

Tranzitní trasy skrz SAE fungují, kontaktujte svoji cestovní kancelář pro bližší informace a dále stránky Emirates a Etihad.


UŽITEČNÉ KONTAKTY

Informace o aktuálních opatření proti šíření COVID-19 v SAE naleznete na oficiálních webových stránkách vlády SAE (v angličtině).

Odkaz na akreditovaná COVID-19 PCR testovací místa v Dubaji.  

Odkaz na zdravotní zařízení v SAE.

Ministerstvo zdraví a prevence +971 800 11111

Estijaba- Odbor zdraví Abú Dhabí + 971 800 1717

Abu Dhabi Public Health Centre +971 (0)56 231 2171

Dubai Health Authority  +971 800342

Dotazy k aplikaci "Al Hosn" - 800HOSN(4676) anebo info@alhosnapp.ae, hotline 800 1111 anebo info@mohap.gov.ae


PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Upozorňujeme, že letecké společnosti stanovují nejrůznější povinnosti pro vpuštění osob na palubu letadel.

Letecké společnosti mohou mít vlastní firemní pravidla k ochraně svého personálu a dalších cestujících, odlišná od pravidel navštíveného státu a mohou na základě vlastního rozhodnutí požadovat od všech cestujících před započetím cesty negativní výsledek (PCR nebo antigenního) testu. Proto doporučujeme, aby se cestující vždy včas informovali, jaké podmínky musí splnit, aby byli vpuštěni na palubu veřejného dopravního prostředku, a to i v případě, že přes SAE pouze tranzitují. Je třeba výslovně požádat o pravidla cestovních společností, nikoliv cílového státu. 

Přehled podmínek návratu do České republiky

Ze strany ČR již není nutné před cestou vyplňovat příjezdový formulář.

Vysvětlivky : pojmem „písemné potvrzení“ se rozumí jak forma listinná (originál nebo prostá kopie), tak elektronická, pokud je v něm uvedeno jméno, příjmení a datum narození nebo číslo cestovního dokladu konkrétního adresáta; písemné potvrzení v elektronické podobě není možné předkládat ve formě SMS zprávy.

Lhůta pro testování se počítá od provedení testu do doby začátku cesty. Např. potvrzení o negativním RT-PCR testu nesmí být starší více než 48/72 hod před odletem z dané destinace.