česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Twitter HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo LinkedIn logo

Dubaj spouští první fázi „Údolí potravinových technologií“

Dubaj slavnostně spustil první fázi takzvaného Údolí potravinových technologií. Projekt, který v originálním znění nese jméno Food Tech Valley, má sloužit jako globální destinace a centrum pro výzkum vědců a potravinářských start-upů.
 

Není to tak dávno, co jsem psal o plánu emirátské vlády vytvořit z Abú Dhabí centrum pro agrotechnologie a zemědělský výzkum. To, že to myslí vážně, potvrdily rychle rozjeté projekty a obrovské investice do moderních zemědělských podniků. Nyní se k Abú Dhabí přidává také emirát Dubaj, který slavnostně spustil první fázi takzvaného Údolí potravinových technologií. Projekt, který v originálním znění nese jméno Food Tech Valley, má sloužit jako globální destinace a centrum pro výzkum vědců a potravinářských start-upů.

Dubajský vládce HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum prohlásil, že tento projekt bude reprezentovat nové moderní město plné života. Jeho základem bude moderní výzkum a vývoj chytrých technologií v potravinářství. V areálu bude také sdílené inovační centrum pro potřeby vědců, včetně krytých a vertikálních farem pro potřeby start-upových firem. Díky novým technologiím a firmám v tomto projektu, spoléhá vláda na ztrojnásobení produkce potravin ve Spojených arabských emirátech.

Jeho excelence také zmínila, že za pomoci dostupných finančních prostředků chtějí přispět světovému boji s nedostatkem potravin. Ten se dlouhodobě nedá řešit pouhým exportem nebo importem potravin, ale investováním do nových technologií, které umožní hospodaření a vzestup zemědělství i v těch nejtěžších nehostinných podmínkách. Pro vznik nových nápadů a technologií je vždy potřeba dobré prostředí a zázemí, které bude firmy a vědce podporovat. Proto místní spoléhají na to, že kvalitní zázemí zaujme mezinárodní firmy a univerzity, které takové možnosti využijí a budou se na území Emirátů snažit vyřešit globální problémy spojené s potravinovou bezpečností.

To samé k projektům říká i státní ministryně pro potravinovou bezpečnost HH Mariam bint Mohammed Saeed Hareb Al Mheiri, podle které je především nyní během globální pandemie a narušení obchodních cest pro importní země klíčové, aby zvyšovaly své produkce a potravinovou soběstačnost. Podle ní tento projekt, který bude mít také funkci ekonomické zóny velkých rozměrů, zaujme podnikatele a univerzity z celého světa. Obsahovat by měl především čtyři sekce: zemědělské technologie a inženýrství, centrum pro potravinové inovace, oddělení rozvoje a výzkumu a také centrum pro přepravování a uchovávání potravin.

Ke zvýšené poptávce po lokálních potravinách v regionu přispívá kromě krize několik dalších faktorů. Mezi ně patří například vysoký vzestup turismu v Saúdské Arábii nebo konání velkých mezinárodních akcí, jako je EXPO 2020 a FIFA World Cup 2022.

Budou mít v prostorách místo i některé české subjekty? Já pevně doufám, že ano. Během naší poslední schůzky s ministryní, která proběhla minulý týden, jsme možnost spolupráce s českými univerzitami a firmami řešili. Budu se i nadále snažit, aby byli Češi součástí těchto zajímavých projektů.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí