česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: cadiis.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová Dubajská Metaverse Strategie má za cíl přinést do ekonomiky 4 miliardy dolarů a vytvořit více než 40 000 pracovních míst

Dubaj spustil novou strategii zaměřenou na metaverse, jejímž cílem je podpořit inovace v oblasti nových technologií. Město je v současné době domovem více než 1 000 společností působících v sektoru metaverse a blockchainu, které přispívají k národní ekonomice částkou 500 milionů dolarů. Dubajská Metaverse Strategie je "integrovaný plán", jehož cílem je umístit emirát Dubaj mezi 10 nejlepších měst, která budou formovat budoucnost rozvíjejících se technologií po celém světě. Strategie má za cíl přinést do ekonomiky 4 miliardy dolarů a vytvořit více než 40 000 pracovních míst.

Klíčové pilíře strategie se zaměřují na rozšířenou realitu, která propojuje fyzický a virtuální svět, virtuální realitu, smíšenou realitu a digitální dvojčata, tedy virtuální reprezentaci objektu nebo systému fyzického světa. Cíle strategie kladou důraz na využití dat v reálném čase, využití strojového učení a IoT. Dále využití simulace AI (umělé inteligence) a blockchainu ke zlepšení procesů lidského myšlení. Pro české firmy působící v těchto pilířích se tak naskytuje možnost pro uplatnění nejen na dubajském trhu, ale i v celých Spojených arabských emirátech.

Strategie má za úkol podporovat talenty a investovat do vzdělávání zaměřeném na vývojáře, tvůrce obsahu a uživatele digitálních platforem v komunitě metaverse. Dále rozvíjet technologii Web 3.0 a její aplikaci pro vytváření nových vládních pracovních modelů a to v důležitých odvětvích, včetně cestovního ruchu, vzdělávání, maloobchodu, práce na dálku, zdravotní péče a právního sektoru.

Spojené arabské emiráty již dokázaly, že v oblasti implementace digitalizace ve veřejném sektoru jsou velice úspěšní.  Po zavedení technologie blockchainu ve veřejných službách zahrnující transakce a zpracování dokumentů, dosáhly ročních úspor ve výši přes 70 miliard CZK. Například dubajské policejní oddělení vydalo tisíce chybějících pasových certifikátů pomocí platformy založené právě na blockchainu. Ministerstvo zdravotnictví a prevence mezitím spustilo jednu z prvních národních blockchainových platforem pro bezpečné ukládání lékařských dat.

Dalším zásadním tématem ve Spojených arabských emirátech jsou kryptoměny. Podle YouGov, 67% obyvatel Spojených arabských emirátů říká, že mají zájem v příštích pěti letech investovat do kryptoměn. Spojené arabské emiráty jsou zároveň jedním z nejlepších trhů na světě, kde 40% spotřebitelů důvěřují kryptoměnám. Například dubajská doručovací služba Yalla Market přijímá kryptoměny USDT (Tether) a USDC jako způsob platby ve své mobilní aplikaci. Jedna z nejznámějších leteckých společností Emirates plánuje přijímat platby za služby v bitcoinech a také spustit své vlastní nezaměnitelné tokeny (NFT).

 

Michal Florus

Obchodní Rada