česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Chorvatská národní banka - HNB
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zavedení eura v Chorvatsku – otázky a odpovědi

Kdy se v Chorvatsku začne platit eurem?
Eurem se v Chorvatsku začalo platit od 1. 1. 2023. Od tohoto data mají všechny subjekty v Chorvatsku povinnost přijímat platby v eurech.

Do kdy bylo možné v Chorvatsku platit v kunách?

Hotovostní platby v kunách mohly probíhat ještě 14 dní po zavedení eura. V období mezi 1. 1. 2023 a 14. 1. 2023 bylo ještě možné dočasně platit v Chorvatsku jak v eurech, tak v kunách. Od 15. ledna 2023 lze v Chorvatsku platit jen v eurech.

Co mám dělat se zbylými kunami na účtu a v hotovosti?

Všechny účty vedené v kunách byly k 1. 1. 2023 automaticky převedeny na eura. Kunové bankovky a mince je od 1. 1. 2023 možné po dobu 12 měsíců, tj. do 31. 12. 2023, bez poplatku vyměnit za euro ve všech komerčních bankách, na pobočkách Chorvatské pošty (HP-Hrvatska pošta) a na pobočkách agentury FINA (Financijska agencija). Bez poplatku můžete během jedné transakce vyměnit maximálně 100 kusů bankovek a 100 kusů mincí. Za výměnu vyššího než uvedeného počtu bankovek či mincí si banka, pošta či FINA mohou účtovat poplatek. Banky, pošty i FINA navíc mohou stanovit, že výměna bankovek a mincí nad určitou celkovou hodnotu musí být předem nahlášena. Všechny tyto informace musí být vyvěšeny na každé pobočce banky, pošty či FINA a na jejich webových stránkách. Máte-li v některé z chorvatských bank otevřený bankovní účet, tato banka je povinna po dobu 12 měsíců od zavedení eura přijmout Váš hotovostní vklad v kunách na tento účet s tím, že kuny bez poplatku konvertuje na eura.

Co dělat se zbylými kunami po 31. 12. 2023?

Poté, co v Chorvatsku uplyne rok od zavedení eura, bude kuny povinně přijímat a měnit za eura jen Chorvatská národní banka (Hrvatska narodna banka), která sídlí v hlavním městě Záhřebu. Kunové bankovky bude možno v národní bance za eura vyměnit kdykoliv bez časového omezení. Kunové mince bude však Chorvatská národní banka přijímat jen do 31. 12. 2025. Po tomto datu již kunové mince za eura nebude možno vyměnit nikde.

Na základě jakého kurzu jsou kuny měněné za eura?

Od 1. 1. 2023 probíhají všechny směny kun na eura (na účtech, v bankách, v obchodech, na poště, atd.) podle jednotně stanoveného kurzu 1 EUR = 7,53450 HRK (kuny). Pozor! Tento kurz platí pro subjekty (obchody, banky, pošty apod.) v Chorvatsku, jiné subjekty nemusí být tímto kurzem vázány. Dejte si proto zejména pozor při případné výměně kun mimo území Chorvatska!

V jaké měně jsou vykazovány ceny v obchodech, restauracích apod.?

Od 5. 9. 2022 do 31. 12. 2023 platí v Chorvatsku povinnost vykazovat dvojí ceny. Každá cena tak musí být v prodejně, na webové stránce, v nabídce, v reklamě aj. uvedena jak v kunách (HRK), tak v eurech (EUR), a to dle výše uvedeného jednotně stanoveného kurzu. Tento kurz navíc musí být na těchto místech také povinně, viditelně a čitelně zveřejněn. Tato povinnost se vztahuje na všechny podnikatelské subjekty v Chorvatsku, úvěrové instituce, poskytovatele finančních služeb a některé další instituce, včetně institucí chorvatského státu. Existují však také výjimky – dvojí ceny nemusí vykazovat např. maloprodejci na tržnicích, ve stáncích, kioscích či při pojízdném prodeji. Dvojí ceny také nemusí být vykazovány při prodeji prostřednictvím automatů, na taxametrech při jízdě taxíkem, v loteriích, na displejích pokladen, na totemech benzínových pump, na vstupenkách, jízdenkách aj.

Jak je to s ceninami, jejichž hodnota je vyznačená v kunách?

Poštovní známky, kolky, losy s předem stanoveným výsledkem (např. stírací losy), zálohované obaly (jako lahve či plechovky s označenou hodnotou zálohy), kupóny předplacených mobilních služeb, darovací bony/karty, jiné karty s předplaceným kreditem, slevové kupóny apod. zůstávají platit i po zavedení eura až do vyčerpání zásob, přičemž jejich hodnota se při jejich používání přepočítává na eura výše uvedeným jednotně stanoveným kurzem.

Budu si po zavedení eura v Chorvatsku moci kunové bankovky a mince vyměnit za eura či za koruny v České republice?

Subjekty v České republice (banky, směnárny apod.) nepodléhají chorvatským zákonům a nemají tudíž povinnost po zavedení eura v Chorvatsku hotovost v kunách za eura měnit. Je možné, že to některé subjekty z vlastní vůle a na vlastní riziko činit budou, ale jistě ne zadarmo. Pokud tedy občanům kuny v hotovosti zůstaly, doporučujeme je vyměnit za eura v Chorvatsku (viz výše otázka „Co mám dělat se zbylými kunami na účtu a v hotovosti“ a otázka „Co dělat se zbylými kunami po 31. 12. 2023“).

Jak vypadají chorvatské euromince?

Eurové a eurocentové mince jsou tradičně designovány tak, že lícová strana, kde je označena hodnota mince, je na všech mincích dané hodnoty stejná. Podobu rubové strany si však jednotlivé země eurozóny určují samy. S přihlédnutím k hlasování občanů Chorvatska, jež proběhlo během r. 2021, vybrala Komise pro peníze Chorvatské národní banky pro rubovou stranu chorvatských euromincí čtyři různé motivy. Na rubu mince v hodnotě 2 EUR je mapa (reliéf) Chorvatska, na minci 1 EUR je kuna, na 50, 20 a 10 eurocentech je zobrazen Nikola Tesla a na nejmenších mincích 5, 2 a 1 eurocent jsou dvě písmena hlaholice (znamenající v přepise latinkou písmena HR).

Kde mohu získat více informací o zavedení eura v Chorvatsku?

Řadu informací naleznete na webových stránkách https://euro.hr (v chorvatštině), případně na webu Chorvatské národní banky a Ministerstva financí Chorvatské republiky.