česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Petříček jednal s myanmarskou státní poradkyní Aun Schan Su Ťij

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček uskutečnil dne 4. června 2019 pracovní snídani se státní poradkyní a ministryní zahraničních věcí Myanmaru paní Aun Schan Su Ťij. Společně diskutovali o možnostech prohloubení bilaterálních vztahů Česka a Myanmaru s důrazem na transformační, ekonomickou a rozvojovou spolupráci.

Ministr Petříček připomněl tradiční a dlouhodobě dobré vztahy mezi Českem a Myanmarem. V 70. a 80. letech 20. století dodalo Československo do Barmy několik velkých investičních celků, např. továrnu na pneumatiky, továrnu na traktory a cukrovar. Vztahy obou zemí se od konce vlády vojenské junty a nástupu demokraticky zvolené civilní vlády v čele s Aun Schan Su Ťij postupně rozvíjejí. Důkazem je také rozhodnutí myanmarské svazové vlády otevřít rezidentní velvyslanectví své země v Praze. Představitelé obou zemí si vyměnili názory na současnou situaci v Myanmaru a hovořili o lidsko-právních otázkách. Česko dlouhodobě podporuje demokratizaci a rozvoj Myanmaru prostřednictvím transformační a rozvojové spolupráce a projektů humanitární pomoci. „Vítám nedávné propuštění dvou novinářů Reuters, kteří byli uvězněni v souvislosti s jejich prací. Nicméně nadále pozorně sledujeme vývoj lidsko-právní situace v zemi,“ uvedl ministr Petříček.

Během jednání se oba představitelé také zaměřili na oblasti, ve kterých mohou české a myanmarské firmy dobře spolupracovat. Největší potenciál se nachází v sektorech těžařství, zdravotní techniky, všeobecného letectví, sklářské techniky, potravinářství a zemědělství. Po skončení pracovní snídaně se ministr Petříček a státní poradkyně Aun Schan Su Ťij společně zúčastnili Česko-myanmarského obchodního fóra v Černínském paláci. Fórum přivítalo řadu dalších významných představitelů – premiéra Babiše, vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Havlíček, prezident Svazu průmyslu a dopravy Hanák a další.

V dopoledních hodinách dne 4. června 2019 ministr Petříček a státní poradkyně Aung Schan Su Ťij slavnostně ve Střešovicích otevřeli úřadovnu nového Velvyslanectví Myanmaru v Praze.

Státní poradkyně Aun Schan Su Ťij měla během své oficiální návštěvy ve dnech 1. až 4. června 2019 další jednání s nejvyššími představiteli Česka.

Galerie


Ministr Petříček jednal s myanmarskou státní poradkyní Aun Schan Su Ťij