česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva náměstka ministra zahraničních věcí ČR Martina Tlapy v Myanmaru

Ve dnech 5. – 7. 3. 2019 uskutečnil náměstek ministra zahraničních věcí pro řízení sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce Martin Tlapa návštěvu Myanmaru.

Během pobytu v hlavním městě Nay Pyi Taw pan náměstek absolvoval politické konzultace s unijním ministrem pro mezinárodní spolupráci U Kyaw Tin a jednal s unijním ministrem pro investice a mezinárodní ekonomickou spolupráci U Thaung Tun.

V rámci politických konzultací náměstek Tlapa předal oficiální pozvání premiéra ČR Andreje Babiše pro státní poradkyni Myanmaru Aung San Suu Kyi k návštěvě ČR, tlumočil souhlas české strany se znovuotevřením zastupitelského úřadu Myanmaru v Praze a jednal o otevření honorárního konzulátu České republiky v Mandalay. Jak k návštěvě, tak i k otevření Velvyslanectví Republiky Myanmarský svaz v ČR by mělo dojít ještě v letošním roce. Spolupráce mezi ministerstvy zahraničních věcí obou zemí byla následně stvrzena podpisem Memoranda o porozumění.

Jednání s unijním ministrem pro investice a mezinárodní ekonomickou spolupráci U Thaung Tun se nesla v duchu oboustranného zájmu o navýšení ekonomicko-obchodní spolupráce a identifikace hlavní sektorů pro její další rozvoj.

Po následném přesunu do Rangúnu vystoupil pan náměstek v sídle Federace obchodních a průmyslových komor Myanmaru (UMFCCI) s přednáškou na téma českých zkušeností s ekonomickou transformací. Česká ekonomická transformace a hledání příležitostí k lokální spolupráci byly projednávány i během setkání náměstka Tlapy s Chief Ministrem Rangúnského regionu U Phyo Min Thein.

Návštěvě byla na myanmarské straně věnována velká mediální pozornost. Pan náměstek poskytl interview deníku Irrawady a všem jeho setkáním byli přítomni zástupci místních televizních stanic i píšících médií.

Náměstek Martin Tlapa a unijní ministr pro mezinárodní spolupráci  U Kyaw Tin.

Náměstek Martin Tlapa a unijní ministr pro mezinárodní spolupráci
U Kyaw Tin.

 

I u oběda se intenzívně pracovalo na téma vzájemná obchodní spolupráce.

I u oběda se intenzívně pracovalo na téma vzájemná obchodní spolupráce.

Přijetí unijním ministrem pro investice a mezinárodní ekonomickou spolupráci U Thaung Tun.

Přijetí unijním ministrem pro investice a mezinárodní ekonomickou spolupráci U Thaung Tun.

Přednáška pana náměstka na UMFCCI

Přednáška pana náměstka na UMFCCI

Již od příletu byl pan náměstek v centru pozornosti médií.

Již od příletu byl pan náměstek v centru pozornosti médií.