česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa vedl konzultace v Myanmaru/Barmě a regionální poradu titulářů ČR v Asii a Pacifiku

Dne 13. ledna 2017 se v hlavním městě Myanmaru/Barmy Neipyijto uskutečnilo 1. kolo politických konzultací mezi ministerstvy zahraničních věcí ČR a Myanmaru/Barmy na úrovni náměstků. Za českou stranu konzultace vedl náměstek ministra Martin Tlapa, jeho partnerem byl stálý sekretář U Kyaw Zeya.

Konzultacím předcházelo přijetí u státní poradkyně a ministryně zahraničních věcí Aun Schan Su Ťij. Státní poradkyně opětovně ocenila podporu, které se demokracii v Myanmaru/Barmě dostává od ČR. Stejně tak ocenila efektivitu české pomoci, která respektuje priority místní vlády. V ekonomické oblasti projevila velký zájem o spolupráci v zemědělství a potravinářství s důrazem na dodávky malých strojů a zařízení a vyjádřila zájem o pomoc ČR při obnově barmského sklářství. Tématem rozhovoru byla i situace ve státě Rakhine, lidská práva a boj proti terorismu. Aun Schan Su Ťij vyjádřila zájem využít pozvání k návštěvě ČR.

Během meziministerských konzultací partneři pozitivně hodnotili výrazné zintenzivnění vzájemných vztahů v posledních letech a rozšíření spolupráce jak na mezistátní, tak nevládní úrovni. Důkazem jsou toho návštěvy ministrů Zaorálka a Mládka v roce 2016 s podnikatelskými misemi, návštěva viceguvernéra ČNB v Myanmaru/Barmě, vzdělávací mise pracovníků barmského ministerstva financí či incomingová mise barmských firem. Barmská strana ocenila i pokračující humanitární pomoc, transformační spolupráci, vládní stipendia a malé lokální projekty spadající do rámce zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Náměstek Tlapa se s partnerem shodl na dalším posílení hospodářské spolupráce v energetice, těžebním průmyslu, modernizaci infrastruktury, zemědělství či potravinářství včetně dodávek technologií. „Obě země sdílejí nejen zájem o další spolupráci, ale shodují se i na oblastech s největším potenciálem,“ uvedl v této souvislosti náměstek Tlapa.

Obě strany projednaly otázky bilaterální smluvní základny a vyměnily si názory i na vývoj v ASEAN a EU, problematiku dodržování lidských práv, bezpečnosti v sousedství Myanmaru/Barmy a mírový proces v ní.

Ve dnech 14.–15. ledna 2017 pak náměstek Tlapa vedl v Rangúnu regionální poradu velvyslanců a generálních konzulů ČR v Asii a Pacifiku. Během ní ocenil úspěšnou implementaci základních politických dokumentů ve vztahu k zemím regionu. Podařilo se pokročit v implementaci strategického partnerství s Korejskou republikou, strategické partnerství bylo navázáno s ČLR a realizovala se řada akcí na vrcholné a vládní úrovni ve vztahu k Japonsku, Indii či zemím ASEAN a Střední Asie. Přestože hlavní váha vztahů zůstává v oblasti ekonomické spolupráce, diskutována byla i bezpečnostně-politická témata, prosazování dobrého jména ČR v zahraničí či spolupráce EU s partnery v Asii a Pacifiku.

NM Tlapa na poradě titulářů ČR v Asii a Pacifiku

NM Tlapa na poradě titulářů ČR v Asii a Pacifiku

NM Tlapa na konzultacích v Myanmaru/Barmě

NM Tlapa na konzultacích v Myanmaru/Barmě