XXI. setkání podnikatelů v Ostravě

Dne 17. června 2015 se v Ostravě uskutečnilo již XXI. Setkání podnikatelů a hospodářská konference „Perspektivy hospodářské a obchodní spolupráce České, Polské a Slovenské republiky“.

Organizátorem akce byla Česko-polská obchodní komora ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy, Generálním konzulátem Polské republiky v Ostravě a pod záštitou mj. také ZÚ ČR ve Varšavě. Součástí hospodářské konference byla rovněž tisková konference. Akce se zúčastnilo přes 350 zástupců firem, institucí, obchodních komor
a sdružení z ČR, Polska a SR. Konference se konala v prostorách Magistrátu města Ostravy. Za ZÚ Varšava se akce zúčastnili VZÚ J. Karfík a DEK P. Darmovzal.

Hospodářskou konferenci zahájil pan Jiří Cienciala, předseda představenstva Česko-polské obchodní komory a vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj. Ve svém krátkém úvodním slovu zdůraznil velmi dobré podmínky pro hospodářskou spolupráci mezi výše uvedenými zeměmi a současně apeloval na efektivnější využívání lidských zdrojů. V této souvislosti zmínil vysokou míru nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji. Následovalo vystoupení paní Magdaleny Holeksové, ředitelky Česko-polské obchodní komory.

Následně vystoupila se svým projevem paní Grażyna Bernatowicz, velvyslankyně Polské republiky v Praze a přítomné informovala o současné hospodářské spolupráci mezi PR a ČR
a jejích perspektivách.

Následoval projev VZÚ Jakuba Karfíka, jenž úvodem poděkoval za pozvání na tuto významnou akci. Současně zmínil, že ČR a PR jsou silnými a tradičními hospodářskými partnery a ocenil setrvalý ekonomický růst, který PR zaznamenala v posledním desetiletí. Připomněl, že PR je jedinou ekonomikou ze zemí EU, která se v krizovém roce 2009 nepropadla do recese. To vytváří velmi dobré předpoklady nejen pro zvyšování vzájemné obchodní výměny mezi ČR a PR, ale i spolupráci v dalších oblastech. Přítomné informoval o vývoji vzájemného obchodu v loňském roce, který má rostoucí tendenci. Rovněž identifikoval perspektivní odvětví pro české podnikatele na polském trhu, konkrétně chemický a farmaceutický průmysl, potravinářský průmysl, obnovitelné zdroje energie, energetiku, textilní, oděvní a obuvnický průmysl a také mechaniku a optiku. Zdůraznil, že čeští exportéři mají na polském trhu co nabídnout, a to i v oborech s vyšší přidanou hodnotou. Závěrem svého vystoupení zmínil fungování obou zemí v rámci jednotného evropského trhu a perspektivy vzájemné spolupráce v rámci projektů nového evropského fondu pro strategické investice (EFSI), energetické unie a vytvoření podmínek pro projekty kapitálově unie a jednotného digitálního trhu. Současně vyjádřil přesvědčení, že úspěšná hospodářská spolupráce bude pokračovat i nadále, neboť zájem podnikatelských subjektů na obou stranách je toho zřejmým důkazem.

Za SR vystoupil pan Ivo Hanuš, obchodní rada Velvyslanectví SR v Praze. Přítomné informoval o aktuálním vývoji slovensko-polských hospodářských vztahů.

Přítomné pozdravil rovněž pan Ivan Jančárek, zástupce náměstka ministra ZV ČR. Ve svém vystoupení zdůraznil, že ČR a PR jsou strategickými partnery a úkolem vlád obou zemí je vytvářet vhodné podmínky pro podnikatelské subjekty a odstraňovat event. překážky ve vzájemné hospodářské spolupráci. V této souvislosti zmínil 3. česko-polské mezivládní konzultace za účasti premiérů obou zemí E. Kopacz(ové) a B. Sobotky, které se uskutečnily 20. dubna 2015 v Praze, a hlavní oblasti vzájemné bilaterální spolupráce, které český premiér považuje za zásadní:

  • budování přeshraniční dopravní infastruktury, zejména silnice R11/S3
  • energetické propojení obou zemí
  • boj proti drogové kriminalitě
  • spolupráci v oblasti životního prostředí, zejména zlepšování kvality ovzduší v Moravskoslezském kraji a ve Slezsku
  • koordinaci předsednictví v rámci V4

 

Zmínil rovněž aktuální problematiku migrace a spolupráci obou zemí v této oblasti. Současně poukázal na nutnost lepší spolupráce a koordinace při čerpání evropských fondů při realizaci projektů přeshraniční spolupráce.

Závěrem konference vystoupil v samostatném mimořádném bloku gen. Andor Šándor, bývalý náčelník vojenské zpravodajské služby ČR, na téma: „Aktuální otázky mezinárodní bezpečnosti ve střední a východní Evropě, sankce a jejich dopad na hospodářskou spolupráci“.

Následovalo pracovně-společenské setkání v zahradách Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě.