
ČEZ uspěl v Polsku na trhu s obnovitelnými zdroji
21.02.2020 / 09:20 | Aktualizováno: 21.02.2020 / 10:07
Při největší evropské aukci na nákup energie z větrných elektráren, která proběhla na konci minulého roku v Polsku, uspěl ČEZ s projektem větrného parku Krasin ve Warmińsko-Mazurském vojvodství na severu země.
V rámci 15 letého kontraktu nyní bude realizovat a provozovat větrnou farmu o instalovaném výkonu 35,2 MW. Předpokládá se, že pod tlakem klimatické politiky EU a ve snaze o snížení produkce CO2, bude Polsko více podporovat obnovitelné zdroje energie, což bude vytvářet nové investiční příležitosti.
ČEZ připravoval projekty větrných elektráren v Polsku již od r. 2011, kdy odkoupil 67% akcií společnosti Eco-Wind Construction, kterou zcela převzal v r. 2015. O rok později měla česká energetická společnost již první stavební povolení pro instalaci 16 turbín větrné elektrárny Krasin a dalších pět projektů v přípravné fázi o celkovém instalovaném výkonu 144 MW. V této době však začaly platit regulace, které výrazně omezily rozvoj energie z větru. Aukce byly odloženy a projekty postupně zmraženy.
Situace se postupně začíná měnit. Vzhledem k tomu, že více než 80% energie se v Polsku stále vyrábí z uhlí a vysoké ceny emisních povolenek zvyšují náklady, bylo nutné začít aktivněji přistupovat k rozvoji alternativních zdrojů. Energetický regulační úřad (URE) proto v prosinci 2019 organizoval jednu z největších aukcí na větrnou energii na světě a největší v Evropě, kdy se soutěžily 15 leté smlouvy na dodávky o celkovém objemu 2,5 GW.
Na základě aukce se výkon větrných elektráren v Polsku zvýší o více než třetinu ze současných 6GW a v nejbližších třech letech bude náš severní soused největším staveništěm větrných elektráren v Evropě. Další vývoj bude záležet na tom, jestli se změní současná právní úprava, která stále blokuje rozvoj pozemních větrných elektráren. Na základě principu 10H z r.2016 musí být vzdálenost větrné farmy od obydlených budov nejméně desetinásobek výšky stožáru s větrnou turbínou. Tento zákon by měl být novelizován a měl by také vzniknout nový zákon o offshore větrných farmách v Baltském moři.
Aukce na dodávky energie z obnovitelných zdrojů by měly pokračovat také v dalších letech.
Zpracoval: Jan Tomášek, obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Varšavě