česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Varšava
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Udělení ceny Gratias agit Julianu K. Golakovi

Dne 22. října se na půdě Velvyslanectví České republiky ve Varšavě konalo slavnostní předání ceny ministra zahraničních věcí ČR Gratias Agit. Laureátem letošní Gratias agit se stal pan Julian Kazimierz Golak. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také představitelé dolnoslezského sejmiku a MZV PL.

Cena Gratias agit je udělována za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Pan Julian Kazimierz Golak je polským tiskařem, vydavatelem, učitelem a členem samosprávy, aktivním disidentem z dob komunistického režimu. Na začátku 90. let založil a vedl Vydavatelství kladské země. V roce 1990 se také zapojil do organizace Polsko-českých dnů křesťanské kultury. Patřil také k orgánizátorům Euroregionu Glacensis. Ještě v dobách PLR byl spjať s hnutím Polsko-česko-slovenská solidarita, od 1995 roku do 2005 byl v jejím vedení. Stal se také členem vedení nadace stejného jména. V srpnu 2020 u příležitosti 40. výročí Polsko-česko-slovenské solidarity inicioval projekt pojmenování náměstí ve Vratislavi její jménem k uctění památky tohoto hnutí, jeho činnosti a osob s ním spojených.

Ve svém projevu po převzetí ceny uvedl: „Velmi děkuji panu ministrovi za udělení ceny Gratias agit mé skromné osobě. Rád bych věnoval tuto čestnou cenu všem společenským aktivistům, kteří mají rádi Polsko-česko-slovenskou solidaritu a pravidelně se věnují organizaci kulturního a společenské života, obzvláště na rozlehlém polsko-českém pomezí. Bydlím jen kousek od státní hranice. Kdysi to bylo v zásadě zakázané území, za vstup na území podél hranice byly udělovány pokuty, dnes je to oblast každodenní aktivní spolupráce různorodých společenských organizací a samosprávy. Právě zde na pomezí se utvářejí opravdové a přirozené vztahy mezi obyvateli, je to totiž lakmusový papírek aktuálních česko-polských vztahů. Právě zde již více než 30 let realizujeme v každodenním životě naše heslo „Buďme rodinou“, které je také cílem, ke kterému vytrvale směřujeme nejen jako obyvatele česko-polského pomezí.“

Při předávání ceny velvyslanec ČR Ivan Jestřáb připomenul, že cena Gratias agit je udělováná již po čtyřiadvacáté. „Získává ji každý rok úzký okruh lidí, kteří dlouhodobě udržují přátelské vztahy s Českou republikou a významným způsobem se zasloužili o budování vazeb mezi svojí zemí a Českem. Nesmírně mě těší, že v Polsku tuto cenu získalo již pět osobností (Agnieszka Holland, Tomasz Dostatni, Andrzej Jagodziński, Mariusz Szczygieł a nedávno zesnulý Jacek Baluch), k nimž dnes přibývá osobnost šestá“, uvedl.