deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Königreich der Eisenbahnen
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěšná investice ve Vídni: Království železnic zahájilo výstavbu expozice v Prátru

Ve čtvrtek, 31. října byla poklepáním na základní kolejnici slavnostně zahájena výstavba zábavně-vzdělávacího centra pro rodiny s dětmi pod místním názvem „Königreich der Eisenbahnen”. Za účasti velvyslankyně České republiky v Rakousku, Ivany Červenkové, zástupců reprezentace města Vídeň, starostky MČ Leopoldstadt, Ursuly Lichtenegger, vedení Prátru, člena představenstva Rakouských spolkových drah (ÖBB) a partnerů byl po dlouhých přípravách zahájen projekt, s jehož první etapou se obyvatelé Vídně seznámí poprvé již 1. července příštího roku. Projekt se uskutečňuje i díky dlouhodobé podpoře ze strany Velvyslanectví ČR v Rakousku.
 

Výsledkem několikaleté přípravy bude nová dvoupodlažní budova ve vídeňském zábavím parku Prátr, která bude zahrnovat obří modelové kolejiště, vnější i vnitřní herní a relaxační zóny, funkční simulátory skutečných dopravních prostředků a mnoho dalších zajímavostí pro fanoušky železnice a dopravy obecně.  Dle ředitele Königreich der Eisenbahnen, Filipa Simka, kolejiště v měřítku H0 (1:87) nabídne zjednodušené ztvárnění všech rakouských spolkových zemí a jeho plocha postupně dosáhne 1000 m². Jako první se návštěvníci mohou těšit na odhalení kolejiště Vídně.

Model vyobrazí důležité dominanty každé spolkové země, páteřní železniční tratě i další dopravní infrastrukturu a významné krajinné prvky. Mimo vlakových souprav budou v modelu jezdit auta, autobusy, tramvaje, příměstské vlaky i metro. Některé prvky kolejiště budou ovladatelné prostřednictvím interaktivních tlačítek. Za pomoci osvětlení bude simulováno střídání dne a noci. Provoz na kolejištích bude plně digitální. Autoři mohou čerpat ze zkušeností s pražskou expozicí, kvalita provedení a funkcionalita tak budou patřit mezi ty nejlepší v oboru. V přízemí expozice budou instalovány funkční simulátory vídeňských dopravních prostředků. Venkovní expozice nabídne zahradní železnice a dětské hřiště.

Primární cílovou skupinou mezi návštěvníky jsou rodiny s dětmi od 3 do 12 let. Modelové kolejiště bude sloužit i jako pomůcka pro výuku a simulaci reálních situací. K dispozici bude ucelený vzdělávací program pro děti od 3 do 15 let uzpůsobený dle věku a rozpoznávacích schopností. Vídeňská expozice je pokračováním splněného dětského snu duchovního otce projektu, Matěje Horna, o velkém modelovém kolejišti pro rodiny s dětmi, který započal před několika lety otevřením pražského Království železnic.

 

 

Hana Stehlíková, obchodně-ekonomický úsek, Velvyslanectví ČR v Rakousku

přílohy

Tisková zpráva_Königreich der Eisenbahnen 709 KB PDF (Acrobat dokument) 5.11.2019

Galerie


Království železnic zahájilo výstavbu expozice v Prátru