deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © bmk.gv.at
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rakousko na cestě k zelenému vodíku

Spolkovou vládou v červenci schválený zákon o obnovitelných zdrojích energie (EAG – Erneuerbaren-Ausbau-Gesetz) počítá poprvé s investičními dotacemi pro systémy na přeměnu elektřiny na vodík nebo syntetický plyn, předpokladem je využití elektrické energie z obnovitelných zdrojů. První komerční projekt chystá energetická společnost Energie Steiermark.

Štýrská energetická společnost Energie Steiermark chce ještě letos zahájit výstavbu závodu na výrobu zeleného vodíku. Od stanoveného cíle ji neodrazuje ani skutečnost, že Rakousko zatím nemá jednotnou strategii vodíkové energie. Bude se jednat o vůbec první komerční projekt v této oblasti. O vodíku, jako jednom z klíčových řešení probíhající energetické transformace, hovoří mnozí odborníci v souvislosti s některými průmyslovými sektory již několik let. Téma vodíku souvisí jak s procesem postupné dekarbonizace, tak s jeho využitím jako prostředku pro uchování zelené energie vygenerované v letních měsících.

Ačkoliv účinnost celkového procesu přeměny elektřiny na vodík a jeho následného znovupoužití nedosahuje prozatím ani 50 %, poptávka po zeleném vodíku prudce roste. Lze jej totiž využít i v oblastech, kde k dostatečnému snížení CO₂ nestačí energetická efektivita ani ve spojení s přímým využitím obnovitelných zdrojů energie. Bez vodíku bude obtížné až nemožné dekarbonizovat industriální procesy a těžkou dopravu.

Dle předsedy správní rady společnosti Energie Steiermark M. Grafa je načase měnit představy o čistém životním prostředí v činy. Stavět se bude v jihoštýrském Gabersdorfu (okres Leibnitz) na pozemku o rozloze 10 000 m². Graf odhaduje cenu projektu na 10 mil. EUR, přičemž 2,6 mil. EUR bude financováno z klimaticko-energetického fondu Spolkového ministerstva (FFG), společností Kommunalkredit Public Consulting a covidových investičních prémií. Součástí projektu bude zařízení na výrobu fotovoltaické energie o rozloze 6 000 m2, která bude propojena s již existující bioplynovou stanicí. Ročně se má vyrobit kolem 300 tun zeleného vodíku, projekt tak může ušetřit až 5 200 tun CO₂ za rok. V prvním roce provozu, v roce 2023, by mělo být vyprodukováno 160 tun zeleného vodíku. O 71 tun, kterými by nahradila plyn, již projevila zájem nedaleko sídlící společnost Wolfram Bergbau & Hütten AG (koncern Sandvik), která patří k předním světovým dodavatelům vysoce kvalitních prášků na bázi kovového wolframu. Zbytek vyprodukovaného vodíku si již zarezervoval dopravní podnik Graz Linien, který plánuje sestavení vozového parku složeného z autobusů s elektrickým i vodíkovým pohonem.

Bez jistoty ze strany odběratelů a dotací by se firma  k investici do zelené vodíkové elektrárny neodhodlala. Důvodem je zejm. skutečnost, že zelený vodík vyráběný elektrolýzou z obnovitelných zdrojů energie, je až třikrát dražší, než šedý vodík z fosilních a spalovacích pohonných hmot. Společnost Energie Steiermark projevila o produkci vodíku zájem již v roce 2018, kdy si vláda spolkové země nechala vypracovat vodíkovou strategii. Tato je stále předmětem jednání. Podle Grafa je zájem o zelený vodík ze strany průmyslu velký a v budoucnu očekává v tomto oboru řadu investic. V případě dotazů k projektu se mohou české firmy obrátit na společnost Energie Steiermark nebo přímo na OEÚ ZÚ Vídeň.

Rakousko na cestě k zelenému vodíku

Rakousko na cestě k zelenému vodíku

Očekává se, že v samotném sektoru mobility vzroste v Evropě do roku 2050 poptávka po vodíku ze současných 10 mil. tun na 45 mil. tun. Dnes je evropská poptávka téměř zcela pokryta místní výrobou, již nyní lze však předpokládat, že v roce 2050 bude podstatná část zeleného vodíku dovážena ze zemí, kde je dostatek ploch pro větrnou nebo solární energii. Prozatím se hovoří o přechodné fázi, kdy bude silněji využit šedý vodík. Ten má přispět k rozvoji průmyslu a sektoru dopravy v implementaci vodíku jako zdroje energie, dokud nebudou existovat dostatečné kapacity výroby zeleného vodíku.

O rakouském zájmu o dovoz vodíku svědčí i výsledky červencové návštěvy korunního prince Abú Dhabí Mohammeda bin Zayed Al Nahyana ve Vídni, během které se představitelé obou zemí dohodli na spolupráci při rozvoji vodíkového průmyslu a vytvoření společného partnerství s OMV. V rámci své restrukturalizace z ropného a plynového koncernu na plastový a chemický plánuje samotný koncern OMV ve spolupráci s Kommunalkredit Austria AG ve Schwechatu výstavbu největší elektrolýzy Rakouska. Celková investice se pohybuje kolem 25 mil. EUR, od druhé poloviny roku 2023 se počítá s produkcí 1 500 tun zeleného vodíku ročně.

Nejen OMV, ale i další rakouští průmysloví giganti jako je Verbund nebo Voestalpine chystají ambiciózní projekty i výzkumy ve jménu zeleného vodíku. V této fázi je téma zajímavé hlavně pro velké společnosti působící v oblasti energetiky, průmyslu a dopravy, ale také pro zastřešující svazy, komory, odborné asociace a potenciální investory.

 

Ing. Pavlína Šrámková, vedoucí obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v  Rakousku

MMag. Ina Bayerová, odborná asistentka