
Rakouská farmacie nabývá vlivem pandemie Covid-19 na významu
02.12.2021 / 12:50 | Aktualizováno: 07.12.2021 / 14:05
Pandemie vytvořila podmínky k tomu, aby se Rakousko stalo významnou farmaceutickou lokalitou a postupně se ve výrobě farmaceutických produktů osamostatnilo. Rozhodujícími faktory pro dosažení stanovených cílů budou dle spolkové vlády investice do technologií a výrobních kapacit. Spolková ministryně pro digitální a hospodářské záležitosti M. Schramböck (ÖVP) zahájila hned na začátku pandemie jednání se zástupci farmaceutického průmyslu s cílem posílit domácí výrobu farmaceutik. Farmacie tak zůstává jednou ze sedmi prioritních oblastí rakouské vlády. Pokud se plán rakouské vlády podaří realizovat, čeká tento sektor příliv investic. To by mohlo přinést mnoho zajímavých příležitostí i pro české firmy. Již nyní se mohou např. biotechnologické firmy ucházet o zapojení v nově vzniklém campusu firmy Novartis v Kundl/Schaftenau v Tyrolsku. Rakouský farmaceutický průmysl vyprodukoval jen v r. 2019 farmaceutika v hodnotě cca 3,1 mld. EUR, země s podobným počtem obyvatel jako Švédsko a Švýcarsko však produkují třináctkrát až patnáctkrát více.
Farmaceutická výroba bude vyžadovat další rozvoj inovativních výrobních technologií, které by umožnily, aby Rakousko mohlo rychle, hospodárně a samostatně vyrábět léčiva. K dosažení plánovaného cíle má sloužit připravovaná strategie, kterou vláda chystá ve spolupráci s ministerstvy, sociálními partnery, hospodářskou sférou a vědeckými pracovníky. Součástí strategie budou zejm. life-science a biotechnologie. Těmito obory se již zabývá celosvětově jedinečné kompetenční centrum, které se nachází v hlavním městě Štýrska Grazu – Výzkumné centrum farmaceutického inženýrství (RCPE). Právě zde probíhá vývoj inovativních výrobních postupů pro léčiva a účinné látky.
Vědci z Grazu již před lety upozorňovali na možné výpadky v zásobování, k nimž nakonec v průběhu pandemie skutečně došlo. Podobným situacím má do budoucna předejít zřízení potenciálních vysokorychlostních výrobních zařízení. Jejich výhodou je, že oproti konvenčnímu způsobu výroby prochází materiál zařízením za stálých podmínek bez přerušení a ve stálé kvalitě, sledované moderní senzorovou technologií. To umožňuje produkovat léky až pro dva miliony pacientů. Nová technologie sníží výrobní náklady natolik, že zůstanou konkurenceschopné vůči zemím jako Čína či Indie. Díky tomuto procesu se lze dle představitelů výzkumného centra RCPE dobře připravit na případné budoucí pandemie.
Investice v oblasti farmacie půjdou i do biotechnologického sektoru, který se zaměřuje především na vývoj léků a jejich následné předání farmaceutickému průmyslu k výrobě. Vývojem léčiv se v Rakousku zabývá řada start-upů, což často vyžaduje vysoké a riskantní investice a odvážné sponzory. Pozitivní je, že řada menších domácích farmaceutických firem investuje dvouciferné milionové částky do rozšíření výrobních a distribučních procesů. Příkladem je firma Richter Pharma AG ve Welsu, která se postupně transformovala na výrobce a poskytovatele služeb a se svými více než 400 zaměstnanci dosáhla v loňském roce obratu přibližně 564 mil. EUR.
Opomenout nesmíme ani farmaceutickou firmu Novartis, která je s cca 5 tisíci zaměstnanci největším soukromým zaměstnavatelem v Tyrolsku. Novartis patří s výrobními závody v Kundl a Schaftenau k celosvětově nejvýznamnějším farmaceutickým firmám. Na domácím HDP se Novartis podílí přibližně 1,7 mld. EUR a v Tyrolsku vyrábí ročně cca 180 mil. balení léků pro více než 130 zemí světa. Novartis zde také má jediný výrobní řetězec pro perorální antibiotika v Evropě - od výroby účinné látky až po konečnou dávkovací formu penicilinů. V loňském roce představil Novartis společně se Spolkovou vládou investiční plán ve výši 150 mil. EUR do modernizace výroby antibiotik. Tato investice má vést k udržení výroby v Evropě a snížit nezávislost na dovozu z Asie. Novartis vyrábí i nejmodernější biofarmaceutické přípravky a jeho pobočka v Schaftenau je považována za celosvětové centrum v oblasti technologie mikročástic.
Na jaře 2021 oznámil Novartis otevření kampusu Kundl/Schaftenau pro externí firmy. Vzniká zde moderní a technologický Life-Science-Park, který dále posílí význam této farmaceutické lokality v těsné blízkosti Švýcarska, Itálie a Německa. Pro Novartis je Kundl centrálním místem vývoje a výroby. Firmy, které se zde usadí, mají možnost uzavřít se společností Novartis kooperační dohodu a využít jejich know-how při výrobě antibiotik. Novartis rovněž plánuje vybudování kompetenčního centra nukleové kyseliny a velký zájem má i o vývoj vakcín. První zahraniční firmou, která se stane součástí Life-Science-Parku, je německá chemická firma BASF. Více informací lze získat na OEÚ velvyslanectví ČR ve Vídni.
Ing. Pavlína Šrámková, vedoucí obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Rakousku