
„Firmu jsem založil na základní škole.“ České startupy se podruhé představily rakouským investorům
29.09.2023 / 12:07 | Aktualizováno: 29.09.2023 / 15:29
Po úspěšném loňském ročníku se 26.9.2023 na Velvyslanectví ČR ve Vídni konal další „Czech Startup Day“. Akce se uskutečnila ve spolupráci s agenturou CzechTrade jako Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED). Během dvou bloků pitch session se zástupcům venture kapitálových fondů a business angels představilo 18 českých start-upů. Mezi prezentacemi proběhly panelové diskuze zaměřené na témata vstupu na rakouský trh a programů na podporu místní startupové scény. Akce sklidila pozitivní ohlasy prezentujících i investorů.
Rakouský trh je konzervativní
„Klíčová je dobrá příprava“, shrnula soubor základních kroků v souvislosti se vstupem na rakouský trh vedoucí kanceláře CzechTrade ve Vídni, Julie Havlová. Znamená to provést průzkum trhu a výběr cílové skupiny. Vytvořit kvalitní, místnímu trhu uzpůsobené prezentační materiály. „Musíte působit jako místní firma, mít místní partnery.“ Rakušané jsou konzervativní, ale loajální zákazníci. Velkou výhodou je tak získání partnera s významnou a osvědčenou značkou. „Rakouský trh může být pro české startupy dobrým testem expanze do zahraničí, zejména pokud jde o oblast německojazyčných zemí. Je přehledný, díky vysokému podílu HDP v oblasti výzkumu je velmi inovativní a ve srovnání s jinými evropskými top lokacemi jsou náklady vstupu na trh přiměřené. Dalšími výhodami jsou silná kupní síla a kulturní spřízněnost.“, doplňuje Marion Biber z Austrian Business Agency, která je rakouskou obdobou agentury CzechInvest. Blízkost rakouského trhu je i důvodem zájmu většiny letošních účastníků.
Od GreenTech po zábavní průmysl
Letošní ročník Czech Startup Day přilákal firmy z nejrůznějších oblastí. Hned několik zúčastněných startupů se zaměřilo na automatizaci a optimalizaci procesů, téměř 30% podíl průmyslu na tvorbě rakouského HDP nahrává také inovacím ve výrobní sféře. Mezi další oblasti patřily GreenTech, data science, hospodaření s energiemi nebo penězi, kybernetická bezpečnost, zdraví a bezpečí i zábavní průmysl a cestování. Téměř neodmyslitelnou součástí prezentovaných inovací bylo využití umělé inteligence. Dle expertů z panelových diskuzí je v Rakousku dále velmi perspektivní oblast FinTech, Life Science nebo herního průmyslu. Bližší informace o zúčastněných startupech naleznete v přiloženém katalogu.
Vídeňský ekosystém
Dvě třetiny rakouské startupové scény tvoří samotná Vídeň. Město se prezentuje jako ideální startupová lokace a mladým firmám také nabízí různou formu podpory. Měsíční program Vienna Startup Package umožňuje startupům se zacílením na DACH-region seznámení s rakouským trhem, identifikaci obchodních příležitostí a navázání kontaktů. Červnový festival ViennaUp zastřešuje množství akcí a setkání určených pro mezinárodní startupovou scénu. Evropské scale-upy s technologiemi a řešeními pro výrobní sektor se mohou zapojit do programu Discover Vienna:Manufacturing Edition, který účastníkům nabízí systematickou podporu rozvoje podnikání a seznámení s předními průmyslovými hráči. Výhodou pro firmy v Rakousku je také široká síť služeb sahající od poradenství přes asistenci a organizaci akcí poskytovaná Rakouskou hospodářskou komorou (WKO).
Díky velkému zájmu o Czech Startup Day ze strany českých firem i rakouských investorů má velvyslanectví ve Vídni zájem uspořádat další ročníky, které by podpořily již tak narůstající přítomnost mladých českých firem v Rakousku.
Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Rakousku