na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR ve Vídni / Botschaft der Tschechischen Republik in Wien

Evropa v energetické krizi obstála, klíčová je diverzifikace

V kontextu uplynutí dvou let od zahájení ruské invaze na Ukrajinu se za podpory Velvyslanectví ČR ve Vídni 27.2.2024 uskutečnil diskuzní seminář s názvem Energy (In)Security in Central Europe?, kterého se zúčastnili řečníci z ČR, Polska, Německa, Rakouska a Slovinska. V zaplněném sále Vídeňské diplomatické akademie si za přítomnosti několika velvyslanců a čestných hostů po řeči generálního tajemníka Rakouské hospodářské komory Karlheinze Kopfa posluchači vyslechli úvodní slova řečníků přibližující energetickou situaci v Evropě i specifika jednotlivých zemí. Následovala diskuze moderovaná diplomatem Martinem Sajdikem.
 

Seminář se uskutečnil ve spolupráci s velvyslanectvími Polska a Slovinska a Institutem pro evropskou a bezpečnostní politiku (AIES). Za ČR se diskuze zúčastnil zástupce vrchního ředitele Sekce energetiky a jaderných zdrojů Ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Ehler. Během svého vystoupení podtrhl, že energetická krize zdůraznila strukturální problémy a energetická bezpečnost a nezávislost se staly kritickým tématy, která posílila roli států na úkor trhu. V oblasti udržitelnosti je z pohledu ČR třeba zastávat vyvážený přístup. Pro dekarbonizaci energetiky a průmyslu je nutné mít k dispozici stabilní nízkoemisní zdroje. ČR v tomto ohledu po plánovaném odchodu z uhlí vsází na mix obnovitelných zdrojů a jaderné energie, který je řešením zohledňujícím místní geografický potenciál a postoje veřejnosti.

Za Rakousko vystoupil Walter Boltz, který je jako bývalý dlouholetý vedoucí energetického regulačního úřadu E-Control v dané oblasti renomovaným odborníkem. Dalšími řečníky byli expert na energetickou politiku a zdroje Konrad-Adenauer-Stiftung v Berlíně Martin Schebesta, ředitel zahraničního odboru polského Ministerstva pro klima a životní prostředí Jakub Gibek a velvyslanec Slovinské republiky v Rakousku Aleksander Geržina. Řečníci se shodli, že Evropa v energetické krizi společnými silami obstála, ač to stálo mnoho peněž. Situace na trhu je stabilizovaná, a pokud by Rusko zcela přestalo dodávat plyn do Evropy, je možné jej nahradit z jiných zdrojů. Klíčová je v tomto ohledu diverzifikace u dodavatelů i v mixu zdrojů a spolupráce mezi zeměmi. Řečníci se vyslovili také pro otevřenost vůči různým technologiím a zohlednění specifické situace jednotlivých zemí. Jedním z důsledků krize je zrychlení zelené tranzice energetiky a průmyslu. Zvýšené ceny za energie mají však dopad na konkurenceschopnost evropských firem zejména vůči USA a Číně, kde jsou náklady na energie násobně nižší. Klíčovým tématem energetické bezpečnosti zůstává zajištění dostatečného a stabilního množství energie bez vzniku závislosti na nedemokratických režimech v oblasti zdrojů i technologií se kterým souvisí i přehodnocení sektoru energetiky v EU v důsledku války na Ukrajině.

Záznam diskuze je možné zhlédnout pod následujícím odkazem: https://www.youtube.com/watch?v=J27h6CR0mhg

 

Obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR ve Vídni

 

Galerie


Energy (In)Security in Central Europe